Pomocí myšlenek lze ovládat robotickou paži. V budoucnu bude možné ovládat i invalidní vozík

Robotická ruka, algoritmus strojového učení a rozhraní mozek-počítač byly zkombinovány tak, aby pomohly pacientům s tetraplegií, kteří nemohou hýbat horní nebo dolní částí těla, komunikovat s okolním světem, uvedl server Science Focus.

Tým vědců použil algoritmus strojového učení k interpretaci signálů z pacientova mozku a jejich převedení do artikulace robotické paže. Mozková aktivita pacienta byla monitorována pomocí EEG čepice, která snímá elektrickou aktivitu uvnitř hlavy. Tyto mozkové vlny se pak odesílají přes počítač, kde je interpretuje algoritmus strojového učení.

Při výzkumu tým použil robotickou ruku se sklenicí. Paže se pohybovala směrem ke sklenici a mozek pacienta rozhodoval, zda má pocit, že je příliš blízko, nebo příliš daleko. Tento proces se opakoval, dokud robot nepochopil optimální trasu – ne příliš blízko, aby představoval riziko, ale ne tak daleko, aby plýtval pohybem.

Díky algoritmu strojového učení použitému v tomto výzkumu robot může lépe porozumět variabilitě a předvídat mozkové signály v určitých situacích. Například preference vzdálenosti při pohybu kolem skla nebo v praktické situaci – jak blízko je tetraplegický pacient na vozíku ochoten se přiblížit k ostatním lidem na ulici.

Ovládání invalidního vozíku pomocí myšlenek a pocitů

Implementace algoritmu do invalidního vozíku je příkladem toho, kam by se tato technologie mohla v budoucnu ubírat. Lidé na vozíku by tak mohli mít větší kontrolu nad svými pohyby, rychlostí a celkovou bezpečností. Algoritmus by mohl interpretovat signály mozku a pochopit, jakou rychlost uživatel preferuje, v jaké vzdálenosti od překážek a lidí je rád.

„Je zajímavé použít tento algoritmus oproti použití řeči, protože jsou věci, které nelze snadno vyslovit,“ řekl vedoucí Laboratoře učících se algoritmů a systémů profesor Aude Billard. „Laik nemusí být schopen artikulovat, že se mu nelíbí například zrychlení vozíku.“

V tom se tato technologie liší od ostatních dostupných pomůcek pro osoby se zdravotním postižením. Díky tomu, že algoritmus rozumí signálům z vašeho mozku, dokáže interpretovat přesné pocity, které by jedinec sám nedokázal vysvětlit.

Tento výzkum dokončili vědci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL).

Zdroj: sciencefocus.com