Polští vědci vynalezli zvukové dělo proti smogu. Vytlačuje toxické částice do nebe

V boji proti neustálému smogu v Polsku vědci testují nové dělo, které pomocí zvukových vln vytlačuje toxické částice výše do atmosféry, aby se obyvatelé mohli nadechnout, píše server Phys.

Experimentální zařízení, instalované na kovovém kontejneru, se skládá z velkého obráceného kužele, který každých šest sekund vydává hlasitý zvuk. Cílem je vyhnat smog z města Kalwaria Zebrzydowska, které se podobně jako mnoho polských měst potýká s tímto problémem každou zimu, když obyvatelé začnou topit.

Po západu slunce se na město snese hustý smog, protože z komínů se valí hustý dým. Polsko je jednou z nejvíce znečištěných zemí v Evropě a v nejhorších ročních obdobích překračuje normy EU o stovky procent. Vědci tvrdí, že vytvářením zvukových vln pomáhá dělo snižovat koncentraci škodlivých částic PM2,5 a PM10 v ovzduší města.

„Používáme vertikální rázovou vlnu, která vzniká spalováním acetylenu a vzduchu,“ uvedl Dominik Grybos z Vysoké školy báňské a hutnické v Krakově, jeden z vynálezců. Toxické částice jsou posílány o několik set metrů výše, takže jsou pro obyvatele neškodné. „Zjistili jsme, že pokud dělo používáme půl hodiny až hodinu, znečištění se v okruhu dvou až tří kilometrů od děla sníží o 15 až 30 procent,“ uvedl Grybos a dodal, že účinky trvají jednu až tři hodiny.

Zbaví se smogu úplně?

Vědci se snaží zjistit potřebnou frekvenci výbuchů, stejně jako dobu trvání a čas potřebný pro celou proceduru. Cena se odhaduje na 1000 až 1500 zlotých (v přepočtu 6000 Kč až 9000 Kč) za jednu hodinu použití. Grybos doufá, že by vynález mohl najít komerční využití, zejména v Polsku.

Obyvatelé Kalwarie Zebrzydowska nápad navzdory zvuku vesměs podporují. „Smog je zde velmi silný. Nemůžeme větrat naše byty, protože to tu strašně smrdí. Takže pokud to může pomoci, ať se testy udělají,“ řekla obyvatelka města Jolanta Walkowiczová.

Zdroj: phys.org