Podzemní hrobka ve Finsku bude 100 000 let uchovávat nebezpečný jaderný odpad

Skandinávská země buduje první trvalé úložiště jaderného odpadu na světě. Úložiště jaderného odpadu, nazývané Onkalo, což ve finštině znamená „hluboká jáma“, má být otevřeno v roce 2024, píše server Science.

Pokud vše půjde podle plánu, měděné sudy budou bezpečně uchovávat vyhořelé uranové palivové tyče po dobu nejméně 100 000 let. Ale co se stane, když zakopeme jaderný odpad, a jak to zapadá do jaderné budoucnosti Finska?

V době, kdy velká část Evropy utíká před jadernou energií, Finsko ji prosazuje. Faktem je, že Finsko čelí jednoduššímu jadernému prostředí. Země má relativně nízkou populaci 5,5 milionu obyvatel a tudíž ji stačí i méně jaderných reaktorů.  A vzhledem k rozsáhlým finským venkovským oblastem a rozsáhlému pobřeží má tato země perfektní místo pro umístění reaktorů a prvního trvalého úložiště jaderného odpadu na světě.

Olkiluoto v Botnickém zálivu je v současné době domovem dvou jaderných reaktorů a třetí se staví. Všechny tři reaktory budou společně poskytovat více než 40 procent finské energieFinsko přitom po deseti letech jednání získalo schválení pro vůbec první trvalý domov pro jaderný odpad.

Úložiště Onkalo je vykopáno hluboko do specifické téměř vodotěsné formy skalního podloží, které je základem celé lokality. Proces skutečného ukládání odpadu bude zahrnovat vrtání do podzemní horniny a následné pozorování, zda v hustém podloží nejsou nějaké praskliny

Když odpad dorazí na místo, bude nejprve umístěný do litinové nádoby. Poté se zavede vrstva inertního plynu argonu a vše se uzavře do svařené měděné nádoby. 

„Ve Finsku panuje velmi vysoká míra důvěry ve vědu a v úřady. Pokud národní úřady tvrdí, že úložiště je bezpečné, nemusí se o to nikdo z obyvatel dál starat,“ řekl finský politolog Matti Kojo. „Pokud byste se pokusili zavést totéž v zemi s mnohem nižší úrovní důvěry, pravděpodobně by to selhalo,“ dodal.

Zdroj: Science