Podmořští „rejnoci“ možná už brzy nahradí americké průzkumné vojenské ponorky

Podmořský dron Manta Ray (Rejnok) je schopný sám operovat na tajných dlouhodobých misích pod hladinou moří a oceánů, napsal web New Atlas.

Americká Agentura pro pokročilé obranné projekty (DARPA) vybrala firmy, které připraví do výroby „bezpilotní“ podmořská plavidla Manta Ray (Rejnok).

„Autonomní podvodní plavidla jsou schopná nést užitečnou zátěž a fungovat nezávisle na doprovodných plavidlech s posádkou nebo podpoře od vzdáleného řídícího operátora,“ řekl Kyle Woerner, programový manažer projektu Manta Ray. „Manta Ray má jedinečnou pozici, představuje novou třídu podvodních plavidel a zároveň přispívá technologiemi k dalším důležitým podmořským programům,“ dodal.

První fáze vývoje „rejnoků“ se zaměřila na testování spolehlivosti, navigace a schopnosti automaticky se vyhýbat překážkám. Manta Ray se pohybuje klouzavou plavbou těsně nade dnem oceánu, kde je schopný pokládat i různé senzory a další zařízení.

K napájení využívá i sluneční svit a energii generovanou vlnami, což umožňuje dronu téměř neomezený pohyb. Při testování „rejnok“ urazil pod hladinou oceánu 16 000 kilometrů na cestě ze San Francisca do přístavního doku v Austrálii.

Tvar rejnoku má ve vodě minimální odpor a zároveň dělá dron neviditelným. Manta Ray má i umělou inteligenci, která mu umožňuje komunikovat s okolními loděmi a ponorkami. Může nést sonar i vybavení pro elektronický boj a rozmístit na mořském dně i další námořní bezpilotní miny Hammerhead.

„V první fázi vývoje projekt prokázal technologickou vyspělost. Po závěrečných testech je možné začít připravovat podmořské drony do výroby,“ řekl Kyle Woerner.

Manta Ray je jedním z několika bezpilotních amerických námořních systémů, které pravděpodobně skončí ve flotile Námořnictva Spojených států amerických (US Navy), které je součástí ozbrojených sil USA.

Námořní služba nedávno oznámila, že zahájila výstavbu základny v Kalifornii, kde bude umístěno mnoho z těchto systémů.

Zdroj: New Atlas