Podle této teorie je cestování časem možné, řekl astrofyzik

Červí díry podle vědců mohou spojovat nejen dvě oddělené oblasti ve vesmíru, ale podle astrofyzika doktora Erica W. Davise, by mohly spojovat také dva různé vesmíry. Podobně se jiní vědci domnívají, že pokud se jedno ústí červí díry pohybuje specifickým způsobem, může to umožnit cestování časem, píše web LiveSience.com.

„Červí díra je nejlepší sázkou pro výrobu stroje času,“ tvrdí doktor Davis. Podle obecné teorie relativity Alberta Einsteina, která vysvětluje, jak gravitace funguje ve vesmíru, není cestování v čase a reálném životě pouhou fantazií.

Ve skutečnosti byli fyzici „schopni“ posílat drobné částice zvané miony (částice podobné elektronům) dopředu v čase, pomocí manipulace s gravitací kolem nich. To však neznamená, že technologie pro vyslání lidí o 100 let do budoucnosti nebo minulosti bude k dispozici hned zítra. Podle tvrzení doktora Davise to však lze.

Kdyby to vědci dokázali realizovat, mohlo by to vypadat nějak takto: Jednou dírou vlezete do tunelu, vystoupíte v daném časoprostoru, který si navolíte (např. 1740, 22, 8, 9:55, Praha) a při návratu se objevíte o kousek vedle. Prostě tunel se spoustou dveří…

Davis dále tvrdí: „Můžete jít do budoucnosti nebo do minulosti pomocí průchodných červích děr, ale nebude to jednoduché. Proměnit červí díru ve stroj času bude vyžadovat herkulovské úsilí.“ 

Tyto tunely procházející časoprostorem, umožňují hvězdným lodím proplouvat galaxií například ve „Star Trek: Deep Space Nine“ a tvořit mimozemský tranzitní uzel, čili jakousi průjezdnou trasu, použitou například ve filmu „Kontakt“ z roku 1997.

Britský kosmolog Stephen Hawking však tvrdil, že takové použití není možné. Ne proto, že teorie červích děr se zakládá na předpokladu, kdy průchod časoprostorem by mohl vytvořit zkratky pro dlouhé cesty vesmírem, ale existenci Červích děr prozatím předpokládá pouze teorie obecné relativity, a proto říká: „Buďte opatrní: Červí díry s sebou přinášejí nebezpečí náhlého kolapsu, vysoké radiace a nebezpečného kontaktu s exotickou hmotou.“ varuje kosmolog. 

Zdroj: Livescience