Podivné diamanty nalezené v meteoritu z jiné planety mají být o 60 % tvrdší než ty ze Země

Diamanty nalezené ve čtyřech meteoritech v severozápadní Africe pravděpodobně pocházely ze starověké trpasličí planety a očekává se, že budou tvrdší než pozemské diamanty, píše web New Scientist.

Záhadné šestiúhelníkové diamanty, které se na Zemi přirozeně nevyskytují, byly objeveny ve čtyřech meteoritech v severozápadní Africe. Šestiúhelníkové diamanty, stejně jako běžné diamanty, jsou vytvořeny z uhlíku, ale jejich atomy jsou uspořádány v šestiúhelníkové struktuře spíše než v krychlové.

Jsou také známé jako lonsdaleit, tyto diamanty byly poprvé hlášeny v meteoritech v USA a Indii v roce 1960. Dříve objevené krystaly však byly tak malé, pouze nanometry velké, že bylo těžké potvrdit, zda se skutečně jedná o šestiúhelníkové diamanty.

V případě afrického nálezu byla situace jiná, některé krystaly měřily až mikrometr – asi 1000x víc než předchozí objevy. To umožnilo týmu potvrdit neobvyklou hexagonální strukturu.

Analýza naznačuje, že krystaly byly vytvořeny reakcí mezi grafitem a superkritickou tekutinou vodíku, metanu, kyslíku a síry, která pravděpodobně vznikla, když asteroid narazil do trpasličí planety a rozbil ji na fragmenty, které nakonec spadly na Zemi. To je podobné procesu, kterým se v laboratořích vyrábějí běžné diamanty zahříváním grafitu plyny, jako je vodík a metan, což naznačuje, že několik vylepšení by mohlo místo toho produkovat tento šestiúhelníkový diamant.

Předpokládá se, že šestiúhelníkové diamanty jsou na základě jejich struktury asi o 60 procent tvrdší než běžné diamanty a tato extra tvrdost by mohla být velmi důležitá například pro průmysl, pokud by mohly být vyrobeny synteticky.

Například by mohly být potenciálně použity k výrobě ultra tvrdých pilových listů nebo jiných strojních součástí.

Zdroj: New Scientist