Počítač vyrobený z papíru? Možná se brzy stane skutečností

Podle nedávné studie by výroba desek plošných spojů (PCB) z papíru mohla být budoucností ekologické elektroniky. V současné době se desky s plošnými spoji vyrábějí z materiálů, které nejsou vůbec šetrné k životnímu prostředí, včetně pryskyřic, kovových kabelů a skleněných vláken. Tyto desky s plošnými spoji, které se nacházejí ve všech druzích elektroniky, často končí na skládkách a zvyšují tak množství odpadu, s nímž se naše planeta musí vypořádat.

Výzkumný tým ze Státní univerzity New York v Binghamtonu zkoumá ve studii nazvané Integrated Papertronic Techniques možnost zabudování rezistorů, superkondenzátorů a tranzistorů do tenkého a pružného listu papíru, uvádí server Digital Trends. Po skončení životnosti výrobku lze takové PCB recyklovat nebo jednoduše zničit, aniž by došlo k poškození životního prostředí.

Studie rovněž obsahuje schéma, které ukazuje, jak by se taková deska plošných spojů mohla vyrábět. Voskový vzor se nejprve vytiskne a poté se při teplotě 130°C roztaví, aby se vsákl do papíru. Do vzoru se pak vstříkne vodivý inkoust, sítotiskem se vytisknou další kovové součásti, laserem se vyřežou průchozí otvory a na list papíru se přidá gelový elektrolyt. Z inkoustů lze vytvořit tranzistory, rezistory a kondenzátory a celá struktura je prý stejně pružná jako papír, na který byla nanesena.

Je také tenký a zcela rozložitelný. Při testování byl zapálen a změnil se v popel. Případně jej lze rozpustit ve vodě a do určité míry recyklovat. Papírová elektronika má bohužel jednu zásadní nevýhodu, a tu, že si zřejmě neporadí s vlhkostí. Většina z nás však svá elektronická zařízení před vodou chrání, takže v některých případech použití to jistě může fungovat.

Zdroj: redakce, digitaltrends.com, pubs.acs.org