Po půl roce stráveném ve vesmíru zestárnou kosti astronautů o 10 let života na Zemi

Pobyt astronautů ve vesmíru vede k výrazné ztrátě hustoty kostí, která se neobnoví ani za rok po návratu na Zemi. Podle nové studie Calgarské Univerzity (Kanada), je úbytek kostní hmoty tak velký, jako je u člověka za několik desítek let. Záleží na jeho délce pobytu ve vesmíru.

„K úbytku kostní hmoty dochází u lidí s přibývajícím věkem, po zranění nebo když jsou z různých důvodů nepohybliví. U astronautů ale tento proces nastává velmi rychle, právě kvůli pobytu v beztížném stavu,“ uvedl doktor Leigh Gabel, PhD, odborný asistent v oboru kineziologie a hlavní autor studie.

Doktor Gabel a jeho tým měřili zápěstí a kotníky astronautů před jejich odletem do vesmíru, při jejich návratu na Zemi a poté šest a dvanáct měsíců po návratu.

„Zjistili jsme, že nosné kosti se u většiny astronautů i rok po letu do vesmíru zotavily jen částečně,“ řekl Gabel. Úbytek kostní hmoty způsobený pobytem ve vesmíru je přibližně stejný jako desetiletý úbytek kostní hmoty způsobený věkem na Zemi. Dochází k tomu proto, že kosti, které na Zemi normálně nosí váhu těla, degenerují tím, že v prostředí téměř bez gravitace, váhu nenesou.

Podle webu InterestingEngineering bývalý rektor Univerzity v Calgary a astronaut doktor Robert Thirsk vypověděl, jaké zdravotní problémy zažil po návratu z vesmíru. Byla to únava, malátnost a problémy s rovnováhou. Kosti a svaly se po vesmírném letu zotavují nejdéle.

Studie dále uvedla, že u astronautů, kteří letěli na mise kratší než šest měsíců, se po návratu hustota jejich kostí lépe a rychleji obnovila. V době, kdy se připravujeme na mise na Mars, je nezbytné zvážit, jaký dopad bude mít tento druh cestování na naše tělo, abychom se vyhnuli trvalým následkům.

Zdroj: interestingengineering.com