Planeta Merkur je pokrytá diamanty a dalšími drahými kovy

Planeta Merkur je nejblíže položená Slunci a je také jednou z nezajímavějších planet naší sluneční soustavy. Přesto díky extrémním teplotám se na ní nedá žít. Její kůra je tvořena grafitem, čistou formou uhlíku, který se po zasažení asteroidy mění na diamanty. Jelikož je planeta plná kráterů díky častým zásahům meteoritů a komet, bude také plná drahých kamenů.

Vědci v poslední době zjistili o planetě Merkur nové skutečnosti. Podle nich by mohl povrch obsahovat až 16 kvadrilionů tun diamantů. Ty ale určitě nevypadají tak, jak je známe a využíváme my. Vypadají spíše jako malé, zakalené drahé kameny používané v průmyslu například jako brusiva. Budou nejspíš s příměsí grafitu a dalšími formami uhlíku.

Bohužel ale díky extrémním přírodním podmínkám nelze planetu Merkur prozkoumat lidskou posádkou. Nejen, je od Země velmi vzdálená, ale jeho obrácená strana ke Slunci dosahuje teplot až 430 °C a odvrácená strana až -180°C. Denní strana je také vystavena nejintenzivnějšímu slunečnímu záření ze všech planet ve sluneční soustavě. A díky své oběžné dráze trvají tyto denní a noční extrémy celé měsíce.

Povrch planety Merkur je nejen bohatý na hořčík a síru, což je důsledek historie formování planety, ale má také velké zásoby minerálů a drahých kovů díky srážkám s asteroidy a meteority v průběhu historie Sluneční soustavy. 

Podle webu InterestingEngineering, se v roce 2025 plánuje mise s názvem BepiColombo, Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Japonskou agenturou pro kosmický průzkum Merkuru. Po programu společnosti NASA s názvem Messenger NASA, který mapoval planetu v letech 2008 až 2015, je mise BepiColombo slibná z důvodu průzkumu nerostů. Mohla by totiž detekovat diamanty na povrchu planety. Má lepší nástroje k detekci určitých minerálů než měl program Messenger společnosti NASA.

Kdo ví, jaká nová překvapení nám průzkum planety Merkur přinese.

Zdroj: interestingengineering.com