Pět nejhorších katastrof vojenských ponorek. Dodnes nahánějí hrůzu

Nehody jaderných ponorek jsou důkazem, že i ty nejmodernější vojenské stroje mohou skončit na dně oceánu, pokud posádka není opatrná nebo selže technologie, uvádí se na webu nationalinterest.org. Zde jsou některé z největších ponorkových tragédií.

Kursk, 2000

Snad nejhorší ponorkovou katastrofou poslední doby byla ztráta ruské ponorky K-141 Kursk. Mohutná ponorka o hmotnosti 16 000 tun byla zničena při mohutné explozi 12. srpna 2000. Všech 118 členů její posádky zahynulo. Trosky Kursku byly nalezeny a za příčinu nehody bylo označeno torpédo typu 6576 A. Tato zbraň je dostatečně silná na to, aby jediným zásahem zničila letadlovou loď. Její nevýhodou ale bylo její palivo – peroxid vodíku. Ten je totiž vysoce těkavý a vyžaduje opatrné zacházení. Příčinou havárie byla pravděpodobně špatná manipulace s torpédem. Po této katastrofě vyřadilo ruské námořnictvo z provozu torpéda na peroxid vodíku. Ponorka se nachází na dně Barentsova moře dodnes.

Komsomolec, 1989

Komsomolec byl jednou z nejvýkonnějších ponorek, které kdy byly postaveny. Jeho operační hloubka byla větší než 900 metrů. Ponorka se potopila 7. dubna 1989 poté, co na její palubě vypukl požár. Navzdory hrdinskému úsilí posádky zahynulo při nehodě 42 z 69 členů posádky. Mohlo být zachráněno více členů posádky, kdyby sovětské námořnictvo provedlo záchrannou operaci rychleji. Komsomolec se dvěma jadernými hlavicemi zůstává na dně Barentsova moře více než 1,5 kilometru pod hladinou. Odstavený jaderný reaktor vykazuje vysoké hodnoty radioaktivního záření.

K-8, 1970

K-8 byla útočná ponorka s jaderným pohonem, která se potopila 12. dubna 1970. Ponorku zachvátil během cvičení 8. dubna 1970 požár. Ten vznikl zřejmě v důsledku kontaktu oleje se systémem regenerace vzduchu. Poté, co se oheň rozšířil po celé lodi prostřednictvím vzduchotechniky, zahynulo osm námořníků kvůli zablokování určitých oddílů, aby se zabránilo dalším povodním a šíření požáru. Kapitán po vynoření posádce zavelel, aby opustila loď.

Když se dostavila záchranná vlečná loď, velitel byl zbaven funkce a posádka se na rozkaz nového velitele, kapitána 2. pozice, nalodila zpět do ponorky. Během vlečení na rozbouřeném moři se 12. dubna 1970 ponorka potopila. Zahynulo 52 členů posádky a 73 přežilo. Vrak ponorky se nachází v Biskajském zálivu, 490 kilometrů severozápadně od Španělska.

USS Scorpion (SSN-589), 1969

Útočná ponorka USS Scorpion byla ztracena 22. května 1968. Potopila se vlivem imploze při dosažení hloubky, na kterou nebyla konstruována. Původní příčinou, která posléze způsobila potopení, bylo údajně torpédo, které vybuchlo v odpalovací komoře. Na palubě zahynulo 99 mužů. V závěru října 1968 byl trup ponorky nalezen zhruba 740 km jihozápadně od portugalských Azorů ve více než tříkilometrové hloubce. A leží zde dodnes.

USS Thresher (SSN-593), 1963

USS Thresher se potopila 10. dubna 1963 se 129 námořníky na palubě. Jednalo se o první katastrofu jaderné ponorky a dodnes má nejvyšší počet obětí. Ponorka se potopila, když prováděla ponor do zkušební hloubky přibližně 400 metrů. Podle oficiálních zdrojů nehodu pravděpodobně způsobilo nedostatečně svařené potrubí, v důsledku čehož došlo k zaplavení strojovny lodi. Slaná vodní tříšť způsobila zkrat a vyřadila z provozu jaderný reaktor.

Po všech pokusech selhal i záložní systém pro vynoření, a proto ponorka klesla do hloubek, na které nebyla konstruována. Její trup byl v důsledku imploze rozdrcen na několik částí. Všech 129 mužů na palubě zahynulo. Trosky ponorky se podařilo objevit v červnu 1963 asi 300 kilometrů od pobřeží amerického státu Massachusetts v blízkosti Cape Cod.

Zdroj: nationalinterest.com