Pentagon tajně vyvíjí jídlo pro americké vojáky. Bude vyrobené z recyklovaných PET lahví

Přeměnit prázdné PET láhve na mazivo pro zbraně nebo výživnou proteinovou tyčinku pro vojáky je projekt, na kterém pracují američtí vědci, uvedl web Popular Science.

Než vůbec může začít boj, musí armády řešit, co udělají s tunami vlastního odpadu. Likvidace obalů, prázdných plastových kontejnerů a PET lahví je problémem. Proto začali výzkumníci z amerického Pentagonu řešit co s tím.

Zahrabání odpadu do země vyžaduje energii a stroje. Nesprávná likvidace může zanechat dlouhodobé škody na životním prostředí i na lidech, kteří dýchají výpary z jímek. To je důvod, proč chce armáda odpad na místě recyklovat a dál využít. Z odpadu hodlají vyrábět i jídlo pro vojáky.

Týmy vědců mají za úkol vyvinout systémy, které odpad rozloží a po vyčištění a přidání bakterií z něj získají jedlé živiny. „Musíme najít způsob, jak převést odpad z plastů do proteinového prášku nebo výživových doplňků,“ uvedl Steve Techtmann, odborný asistent biologických věd na Michiganské technologické univerzitě. „Obecná myšlenka je, že plast je těžké rozložit pomocí biologie, protože se skládá z polymeru. Rozbít polymery přitom některé bakterie dokážou, ale je to velmi pomalé. Abychom plasty rychle přeměnili na protein, potřebujeme najít nový postup.“

Program ReSource byl poprvé oznámen v roce 2019 a v roce 2020 tým z Michiganské technologické univerzity popsal svůj plán přeměnit plast na proteinový prášek pomocí bakterií.

Spalovny, které byly po léta standardní metodou likvidovaly odpad americké armády v Afghánistánu, přinášely zdravotní rizika v podobě nebezpečných vedlejších produktů a kontaminace půdy. Podle americké armády bylo pro vojáky v noci nebezpečné i světlo z provozování spalovny, které umožňovalo nepřátelským silám lépe vidět své cíle.

Na projektu ReSources je ještě potřeba udělat hodně práce, aby se prokázalo, že takové metody jsou vůbec životaschopné. Největší překážkou ale bude přimět vojáky, aby konzumovali potraviny a výživové doplňky vyrobené z odpadních plastových láhví,

Zdroj: Popular Science