Palivo vesmírného dalekohledu Jamese Webba by mělo vydržet více než 10 let

Misevesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) bude pravděpodobně trvat podstatně déle, než 10 let, což je více než dvojnásobek minimální doby pro misi, informovali na webu space.com.

Původně se předpokládalo, že teleskop bude v provozu 5 až 10 let, ale podle nejnovější analýzy NASA, která byla zveřejněna dnes, bude mít teleskop pravděpodobně dostatek pohonných látek, aby mohl vědecké operace zajišťovat ještě déle. Podle NASA je dodatečná pohonná hmota zásluhou přesnosti rakety Ariane 5, na které byl teleskop při startu do vesmíru. Je to také díky přesnosti prvního a druhého manévru korekce střední dráhy – drobných úprav trajektorie, které sonda absolvovala ve dnech po startu a které ji navedly na dráhu k cíli vzdálenému milion kilometrů od Země.

Podle NASA díky přesnosti těchto manévrů zůstává sondě více pohonných látek, které může použít k udržení své konečné polohy pro pozorování vesmíru. Vesmírná agentura však upozorňuje, že mnoho faktorů může nakonec ovlivnit životnost teleskopu.

Potenciální prodloužení vědeckého výzkumu připomíná Hubbleův teleskop, který je obecně považován za předchůdce teleskopu Jamese Webba. NASA původně předpokládala, že Hubbleův teleskop vydrží zhruba 15 let, ale v provozu je dodnes, o více než 30 let později. Klíčový rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že Hubbleův dalekohled mohli obsluhovat astronauti, zatímco teleskop JWST nikoli. JWST, který sbírá infračervené světlo, je schopen zobrazit objekty 10 až 100krát slabší, než jaké dokáže vidět Hubble.

Přesnost startovní trajektorie také umožnila teleskopu o něco dříve rozmístitsvé solární pole. Po oddělení od rakety Ariane 5 bylo rozmístěnísolárního pole teleskopu stanoveno na 33 minut po startu. Ve skutečnosti se tak ale stalo asi 29 minut po startu, protože teleskop Jamese Webba byl po oddělení ve správné poloze, uvedla NASA ve své tiskové zprávě. Na rozdíl od rozmístěnísolárního pole, které bylo automatické, však bude budoucí rozmístění, včetně sluneční clony a segmentů primárního zrcadla, řízeno člověkem, uvádí NASA.

Zdroj: space.com