Ozzy Osbourne může být pyšný. Netopýři spolu komunikují jako deathmetaloví zpěváci

Netopýři jsou známí svými echolokačními schopnostmi. K orientaci v prostoru vydávají vysokofrekvenční zvuky. Mohou však vydávat i zvuky o mnohem nižších frekvencích, podobné těm, které používají deathmetaloví vokalisté. Jak zjistili dánští vědci, používají je k vzájemné komunikaci, uvádí server NPR.

Ve studii vedené vědci z univerzity v Dánsku, bylo zjištěno, že netopýři vydávají zvuky na mnohem nižší frekvenci, kromě krátkých, velmi vysoké frekvence signály, které používají pro echolokaci. Podle vědců používají létající savci tato volání ke vzájemné komunikaci. Netopýři se navzájem zdraví „smrtelně kovovým mručením“ a jejich hlasový rozsah zdaleka přesahuje hlasový rozsah většiny lidí. Popis a výsledky studie vyšly v časopise PLOS Biology.

Netopýři – deathmetaloví zpěváci světa zvířat

Netopýři mají neobvykle velký hlasový rozsah, a to sedm oktáv, zatímco většina savců včetně lidí má pouze tři nebo čtyři oktávy. Jen málo zpěváků má hlasový rozsah pěti oktáv. Patří mezi ně mimo jiné Mariah Carey, Axl Rose a zesnulý Prince. Zvuky vydávané netopýry pro echolokaci a jejich nízkofrekvenční „volání“ se pohybují od 1 do 120 kilohertzů, což je mezi savci jedinečné.

Aby vědci pochopili, jak různé hlasové struktury umožňují netopýrům vydávat tak širokou škálu zvuků, zkoumali hrtany získané od pěti dospělých nočních motýlů červených (Myotis daubentonii). Pomocí mimořádně citlivého zařízení zaznamenávali vibrace strun, respektive hlasivek v hrtanu. Aby napodobili přirozenou vokalizaci, pouštěli přes získané hrtany proud vzduchu a natáčeli vibrace rychlostí 250 000 snímků za sekundu. Poté pomocí strojového učení rekonstruovali pohyb hlasivek.

Šimpanzi také sdílejí zkušenosti

Analýza nahrávek pomohla vědcům zjistit, že netopýři používají k vydávání nízkofrekvenčních zvuků v rozmezí 1 až 3 kilohertzů vestibulární záhyb umístěný na bočních stěnách hrtanu, mírně nad hlasovým záhybem, který se běžně označuje jako hlasivky. Tento typ zvuku používají netopýři pro sociální kontakt. Vestibulární záhyb používají také deathmetaloví vokalisté a vokální skupiny, které používají tzv. hrdelní zpěv.

„Netopýři vibrují extrémně tenkými a lehkými membránami vyčnívajícími z jejich hlasivek, čímž vytvářejí vysokofrekvenční ultrazvuk pro echolokaci. Aby rozšířili svůj omezený spodní hlasový rozsah, netopýři vydávají agresivní zvuky pomocí vestibulárních záhybů, podobně jako deathmetalové vrčení,“ napsali autoři v publikaci.

Vysoce specializovaný hrtan netopýra

„Pokud se zaposloucháte do kolonie netopýrů, můžete tato volání slyšet velmi zřetelně,“ řekl profesor Coen Elemans, který studii vedl. „Neznáme jejich funkci, ale vypozorovali jsme, že je netopýři vydávají, když jsou na sebe naštvaní, když odlétají nebo když se připojují ke kolonii,“ dodal.

Netopýři mají vyvinutý vysoce specializovaný hrtan s adaptacemi, které jsou ideální pro vydávání vysokofrekvenčních zvuků o frekvenci až 120 kilohertzů. Tyto zvuky jim pomáhají orientovat se v prostoru a fungují také trochu jako baterka, která upozorňuje na hmyz létající kolem nich. Tyto zvuky jsou však směrové a šíří se na krátkou vzdálenost. Vědci se proto domnívají, že se u zvířat vyvinula schopnost vydávat nízkofrekvenční zvuky, které jim umožňují komunikovat mezi sebou na větší vzdálenosti.

Vědce nijak zvlášť nepřekvapilo zjištění, že netopýři používají dvě oddělené struktury k vydávání vokálů v rozsahu přibližně sedmi oktáv.

Zdroj: redakce, npr.org, plos.org