Vědci odhalují, jak vznikly organické molekuly v meteoritu z Marsu

Určité geologické procesy mohly na Marsu vytvářet organické látky po miliardy let, píše portál ScienceNews.

Když vědci v roce 1996 oznámili, že našli organické molekuly v dávném vesmírném meteoritu nalezeném v Antarktidě, vyvolalo to velký rozruch. Někteří trvali na tom, že tyto sloučeniny jsou velkým, pokud pravdivým důkazem existence života na Marsu. Jiní však poukazovali na kontaminaci pozemskými formami života nebo na nějaký nebiologický původ.

Geochemická analýza meteoritu nyní přináší nejnovější důkaz, že organická hmota na 4,09 miliardy let starém úlomku Rudé planety pravděpodobně vznikla chemickou interakcí vody a minerálů mísících se pod povrchem Marsu. I přesto by tento nález mohl pomoci při hledání života, tvrdí tým.

Organické molekuly jsou často produkovány živými organismy. Mohou však také vznikat i nebiologickými, abiotickými procesy. Ačkoli se nesčetné hypotézy snaží vysvětlit, co dalo vzniknout životu, mnoho badatelů považuje abiotické organické molekuly za nezbytný výchozí materiál. Geologické procesy na Marsu mohly tyto sloučeniny vytvářet po miliardy let, naznačuje nová studie.

„Tyto organické chemikálie se mohly stát prvotní směsí, která mohla přispět ke vzniku života na Marsu,“ říká Andrew Steele, biochemik z Institutu pro Vědu v Carnegie v USA. Zda tam život někdy existoval, však zatím není známo.

Biochemik Steele a jeho kolegové se původně snažili prozkoumat, jak mohla dávná voda změnit minerály v meteoritu známém jako ALH84001. Tým použil mikroskopické a spektroskopické zobrazovací metody k analýze drobných úlomků z částí meteoritu, které zřejmě reagovaly s vodou.

Ve vzorcích vědci objevili vedlejší produkty dvou chemických reakcí, které se nazývají serpentinizace a karbonatace, a vznikají při interakci podzemních tekutin s minerály a jejich přeměně. Mezi těmito vedlejšími produkty vědci objevili složité organické molekuly. Na základě identifikace těchto dvou procesů tým dospěl k závěru, že organické látky pravděpodobně vznikly během těchto reakcí, stejně jako na Zemi.

Analýza relativního množství různých typů vodíku v organických látkách podpořila domněnku, že organické sloučeniny vznikly během pobytu na Marsu. Nevznikly tedy později z pozemských mikrobů nebo materiálů použitých v experimentech týmu.

Podle geochemika Mukula Sharmy ze soukromé školy Dartmouth College, který se na studii nepodílel, tato zjištění naznačují, že organické látky na Rudé planetě pravděpodobně vznikly nejméně dvěma geologickými procesy.

Tato studie není jediná, která předpokládá, že organický materiál v horninách z Marsu mohl vzniknout bez života. Vědci připisují vznik složitých organických látek v 600 milionů let starém meteoritu Tissint, který rovněž pochází z Marsu, chemickým interakcím vody a horniny.

ALH84001 je však jedním z nejstarších nalezených meteoritů z Marsu. Nové poznatky spolu s dalšími nálezy organické hmoty z této planety naznačují, že abiotické procesy mohly vytvářet organický materiál na Rudé planetě po většinu její historie, říká Sharma. „Příroda měla k dispozici obrovské množství času, aby tento materiál vytvořila.“ doplňuje.

Zdroj: Sciencenews.com