Okno se speciálním povrchem zabrání pronikání horka v létě a v zimě ušetří energii

Chytré“ okno se samo reguluje tak, aby v zimě plně udrželo teplo uvnitř a v létě zas jeho přebytek propouštělo ven. Taková okna by podle jeho tvůrců, vědců ze Singapuru mohla představovat efektivní způsob úspory energie, napsal server Newscientist.

Okna jsou jednou z nejméně účinných částí budov a způsobují až 60 % jejich energetických ztrát. V horkém počasí se okna ohřívají zvenčí a vyzařují tepelnou energii do budov. Naopak když je venku chladno, okna se zahřívají zevnitř a vyzařují teplo do vnějšího prostředí. Tento proces se nazývá sálavé chlazení.

Yi Longová z Nanyang Technological University v Singapuru a její kolegové nyní vyvinuli okno, které dokáže díky speciálnímu chemicky upravenému povrchu tento efekt sálavého chlazení samo zapnout nebo vypnout v závislosti na své teplotě. Tím by se snížila spotřeba energie a v létě by se zabránilo přehřívání místností, které jinak efektivně vyřeší pouze klimatizace.

„Jedná se o pasivní systém, což znamená, že se může přizpůsobovat podle teploty a hlavně není potřeba žádná elektřina,“ dodává Longová. To znamená, že tato chytrá okna by mohla být instalována po celém světě a fungovat po celý rok.

Ačkoli se jedná o slibný důkaz konceptu, výzkumníci musí provést některá vylepšení, než budou okna komerčně využitelná, říká Longová. Mezi jejich klíčové úkoly patří zlepšení odolnosti a účinnosti při blokování infračerveného záření.

Zdroj: newscientis.com