Odhalení: Výlet miliardáře Richarda Bransona do vesmíru mohl skončit tragicky

Brit Richard Branson se stal prvním miliardářem, který letěl do vesmíru. Stalo se tak 11. července 2021. Jeho společnost Virgin Galactic tehdy uvedla, že cesta proběhla podle plánu. Podle amerického časopisu The New Yorker byl však let skutečně blízko katastrofě. Bylo zahájeno vyšetřování.

„Je to zážitek, který se naskytne jednou za život,“ řekl Richard Branson v neděli 11. července 2021. V ten den se Brit stal prvním miliardářem, který se vydal do vesmíru na palubě kosmické lodi soukromé společnosti Virgin Galactic, kterou sám založil.

Tato cesta se však mohla stát osudnou. Podle vyšetřování, které ve středu 1. září zveřejnil americký časopis The New Yorker, byl let blízko katastrofě.

Společnost Virgin Galactic tehdy ujišťovala, že vše proběhlo podle plánu, ale loď ve skutečnosti krátce letěla mimo vzdušný prostor určený pro misi. A během letu by se spustily bezpečnostní výstrahy.

Den po zveřejnění článku americký Úřad pro letectví (FAA) oznámil, že zahájil vyšetřování odchylky od letové dráhy během velmi propagovaného letu, který měl znamenat vstup společnosti do éry vesmírné turistiky.

„Společnost Virgin Galactic nebude moci vrátit svou loď SpaceShipTwo k letu, dokud FAA neschválí závěrečnou zprávu o vyšetřování nebo dokud neurčí, že problémy spojené s incidentem neovlivní veřejnou bezpečnost,“ uvedla americká agentura.

Oranžové světlo, pak červené

Společnost Virgin Galactic v reakci na to uvedla, že „ve spolupráci s FAA pracuje na přezkoumání krátkého období, kdy kosmická loď klesla pod povolenou výšku“. Společnost uvedla, že problém bere „vážně“ a zkoumá, „jak zabránit tomu, aby se to v budoucnu opakovalo“.

Podle časopisu The New Yorker hrozilo, že problém s trajektorií ohrozí fázi návratu na Zemi, kdy se kosmická loď vznáší, dokud nepřistane na přistávací dráze. Aby raketa úspěšně přistála, musí začít klesat na vrcholu pomyslného „kužele“. Pokud by během stoupání neletěla dostatečně strmě, nemusela by být schopna nashromáždit dostatek energie k dosažení cíle.

Zdroj: The New Yorker