Obytná budova má vytápění a ohřev vody zcela na vodík

V areálu Technické univerzity v Delftu (TU Delft) v Nizozemsku se v současné době nachází modernizovaná stávající budova, která je vytápěna pomocí kotle na H2 (vodík). Kotel je napojen na podzemní vodíkový systém, informuje portál pv-magazine.com.

Nizozemské konsorcium vedené Technologickou univerzitou v Delftu (TU Delft) a organizací pro sociální bydlení Woningcorporaties napojilo stávající obytnou budovu umístěnou v kampusu univerzity na podzemní vodíkovou síť, která nyní pokrývá veškerou poptávku po vytápění a přípravě teplé vody.

Projekt nazvaný H2@Home je prvním svého druhu v kontinentální Evropě, neboť kombinuje podzemní vodíkovou síť podobnou síti zemního plynu a vodíkové potrubí, které prochází budovou a je napojeno na kotel na vytápění H2 v podkroví.

Podle výzkumné skupiny má vodík nižší energetickou hustotu než zemní plyn a při využití stávající infrastruktury je třeba výrazně zvýšit průtok vodíku, aby byla pokryta stejná energetická potřeba. „Očekává se, že tyto vysoké rychlosti a objemy budou mít za následek hlukovou zátěž a nežádoucí rezonanci ve vnitřním zařízení,“ upozornili také. „Vodík je navíc velmi hořlavý, bezbarvý a bez zápachu, což jsou všechno vlastnosti, které vyžadují dodatečná bezpečnostní a řídicí opatření pro používání vodíku.“

V budově bylo nutné upravit stávající regulátory tlaku plynu a inteligentní uzávěr přívodu plynu, které nebyly pro použití vodíku okamžitě vhodné, stejně jako plynoměr a potrubí. Kromě toho výzkumníci přidali komunikační modul pro provozovatele sítě, aby prostřednictvím monitorování zajistili bezpečnost systému.

Díky navrhované konfiguraci by obyvatelé budovy neměli vnímat žádný rozdíl v užívání, teple a pohodlí ve srovnání se systémem založeným na konvenčním kotli ústředního vytápění.

Systém a všechny jeho komponenty jsou v provozu od listopadu a budou testovány až do července 2022.

Zdroj: pv-magazine.com