Obrovský asteroid třídy Apollo o rychlosti 29 000 km/h proletí těsně kolem Země

Americká vesmírná agentura NASA varovala, že kolem Země proletí asteroid třikrát větší než londýnská věž Big Ben, informuje server Mirror.

Asteroid třídy Apollo s názvem 3361 Orpheus je 299 metrů široký a pohybuje se rychlostí přibližně 29 000 kilometrů za hodinu. NASA bude tento obrovský vesmírný kámen bedlivě sledovat. Zatím však není třeba panikařit. Asteroid proletí ve vzdálenosti 5,6 milionu kilometrů od naší planety.

Vše, co proletí ve vzdálenosti do 190 milionů kilometrů, je považováno za objekt blízký Zemi (NEO), což je termín používaný pro označení komet a asteroidů, které byly gravitační přitažlivostí blízkých planet postrčeny na dráhy, které jim umožňují vstoupit do sousedství Země.

Vše, co se přiblíží na vzdálenost 5,6 milionu kilometrů, je potenciálně nebezpečný asteroid (PHA), což je klasifikace vesmírných kamenů větších než přibližně 100 metrů. Takzvaný 3361 Orpheus byl poprvé objeven 24. dubna 1982 na Národní astronomické observatoři v Chile.

Asteroid oběhne Slunce každých 486 dní, protne dráhu Marsu a Země a přiblíží se také k Venuši. Kolem Země prolétla již v letech 1937, 1978 a 1982 a znovu proletí v letech 2021 a 2025.

Větší než Big Ben

Jeho velikost je srovnatelná s fotbalovým hřištěm nebo třikrát větší než londýnská Alžbětinská věž, známá také jako Big Ben. NASA pro studium objektů blízkých Zemi pravidelně kontroluje těsné přiblížení k Zemi a sleduje asteroidy a komety, které míří k oběžné dráze Země nebo se jí blíží. NASA se domnívá, že zhruba jednou za 2 000 let si atmosférou pravděpodobně prorazí cestu asteroid o velikosti fotbalového hřiště a způsobí zkázu.

Pouze jednou za několik milionů let se na radaru objeví asteroid dostatečně velký na to, aby ohrozil život na Zemi. Země neviděla asteroid apokalyptického rozsahu od doby, kdy před 66 miliony let asteroid vyhubil dinosaury. Většina asteroidů se nedostane do kontaktu se zemskou atmosférou, ale ve vzácných případech mohou obří vesmírné kameny ovlivnit meteorologické systémy.

Zdroj: mirror.co.uk