Obří asteroid se dnes večer přiblíží k Zemi. Je dvakrát větší než Eiffelova věž

V pomalu se pohybujícím vesmíru nám asteroidy poskytují vzácnou příležitost vidět věci v reálném čase. Taková příležitost se nám naskytne právě v úterý 18. ledna ve 22:51, kdy 1,1kilometrový asteroid 1994 PC1 proletí 1,98 milionu kilometrů od Země, informuje server Science Alert.

To je přibližně pětinásobek vzdálenosti Země od Měsíce a jen o málo více, než vzdálenost k protislunečnímu Lagrangeovu bodu 2, kde bude brzy umístěn vesmírný teleskop Jamese Webba. Naštěstí jsou Země i zmíněný vesmírný dalekohled při tomto průletu před asteroidem v bezpečí a zůstanou v něm i po staletí v dohledné budoucnosti. Asteroid objevil v noci 9. srpna 1994 astronom Robert McNaught při pozorování.

Průlet asteoridu Apollo je v tomto týdnu je nejbližším průletem asteroidu od 17. ledna 1933 (před objevem) na vzdálenost 0,00752 AU a nejbližším za následující dvě století.

V době svého největšího přiblížení v noci 18. ledna ve 22:51 našeho času se bude 1994 PC1 pohybovat na hranici souhvězdí Cetus a Ryb a bude se pohybovat rychlostí 2 stupně za hodinu. To je dostatečná rychlost na to, abychom po minutě či dvou pozorování viděli pohyb asteroidu oproti hvězdnému pozadí.

Zdroj: sciencealert.com