Nový způsob výroby elektřiny. „Podvodní letadlo“ překonalo rekord

Energie vln je zatím málo využívaným zdrojem. To je z velké části způsobeno konstrukčními problémy. Švédská společnost Minesto představuje svůj projekt Dragon, který již dokázal překonat rekord ve své kategorii, píše server Offshore Energy.

Energie mořských vln dosahuje až 3 TW. Není tedy divu, že vědci věnují mnoho času snaze najít optimální způsob výroby energie z tohoto obnovitelného zdroje. Totéž platí pro přílivovou energii, která má potenciál přibližně 200 GW. Švédský výrobce Minesto představil netradiční projekt využití tekoucí vody pro energetický průmysl.

Dragon 4 je neobvyklý generátor elektřiny, který připomíná podvodní letadlo, nebo spíše draka, protože se pohybuje, zatímco je „přivázán na provázku“. Tato žlutá podvodní elektrárna o výkonu 50 kW dodala rekordní množství elektřiny poté, co byla usazena na mořském dně poblíž Faerských ostrovů.

Dragon 4 vyrábí elektřinu pomocí pohybu vody. Tento zvláštní drak se pohybuje po určené osmičkové dráze díky autonomnímu řídicímu systému. Při pohybu se turbína otáčí a vyrábí elektřinu. Díky řízené dráze je rotační pohyb znatelně rychlejší, než kdyby se zařízení standardně pohybovalo pod vodou.

Elektrárny Dragon 4 by měly pracovat paralelně ve dvojicích. Pro zabudování druhé generátorové jednotky do dna jsou však nutné vhodné podmínky. Dragon 4, pojmenovaný podle rozpětí křídel jednotky, je však pouze začátek.

Na jaře 2023 by měl na mořské dno vyplout Dragon 12, který bude mít třikrát větší rozpětí křídel než dvanáctimetrová jednotka. Jeho výkon je však mnohem působivější. Tato zvláštní elektrárna bude mít výrobní kapacitu 1,2 MW.

„Dlouhodobé cíle projektu zůstávají stejné a projekt Hestfjord 30 MW layout pokračuje podle plánu. Skutečnost, že se Dragon 4 osvědčil, nám dává důvod k důvěře v naši práci, která se promítá do větší verze projektu Dragon 12,“ řekl Martin Edlund, generální ředitel společnosti Minesto.

Nakonec má být v této oblasti Faerských ostrovů instalováno 12 elektráren Dragon 12, každá o výkonu 1,2 MW. To umožní instalovat výrobní kapacitu přibližně 30 MW. Odhadovaný roční výnos energie bude 84 GWh, což odpovídá 20 % celkové spotřeby energie Faerských ostrovů v roce 2021.

Zdroj: redakce, offshore-energy.biz