Novodobí vesmírní kolonisté, kteří opustí Zemi, se mohou uchýlit až ke kanibalismu, varují vědci

První lidé, kteří se trvale přestěhují se na jinou planetu, budou čelit některým zásadním výzvám. Mohou velmi rychle degenerovat, napsal web RT News.

Vědci tvrdí, že existuje velmi reálná možnost, že by se první vesmírní kolonisté mohli obrátit ke kanibalismu. První generace lidí, kteří osídlí kolonie na jiných planetách, se budou muset podle odborných studií potýkat s nedostatkem zásob potravin. Zůstane jim tedy jen velmi málo možností k přežití.

Charles Cockell, profesor astrobiologie na Edinburské univerzitě a Cameron Smith, výzkumník vesmírných technologií, jsou přesvědčeni, že první obyvatelé vesmírných osad se problémům nevyhnou. Budou je provázet nemoci, nedostatek potravin a neschopnost stát se soběstačnými. Podle vědců bude podobným výzvám muset čelit každá nově budovaná vesmírná kolonie.

Většina planet v naší sluneční soustavě je totiž k obývání nevhodná kvůli nehostinným atmosférám. Experti tak považují za jediné vhodné cíle kolonizace Jupiterův měsíc Callisto a Saturnův Titan. V obou případech bude ale pomoc od Země na roky vzdálená. 

S ohledem na tuto vzdálenost od Země odborníci navrhují vybudovat dočasné kolonie k testování blíže k domovu, přičemž hlavními kandidáty jsou Měsíc nebo Mars. „Budoucí metody osídlování vzdálených planet musí být opravdu spolehlivé a předem detailně vyzkoušené,“ řekl profesor Cockell.

Vědec tvrdí, že u každé vzdálené mise existuje vysoká pravděpodobnost neúspěchu. Připomenul kanibalismus na ztracené výpravě Johna Franklina při hledání severní cesty spojující Atlantský a Tichý oceán v roce 1845. „Cestovatelé měli omezené zásoby konzervovaného jídla, a proto se nakonec zvrhli v kanibalismus,“ vysvětlil Cockell. Pokud se tedy podle něho ve vesmíru „něco pokazí“, lidé budou nakonec pojídat jeden druhého.

Výzkumník Cameron Smith zopakoval, že hlavním problémem budou zásoby a výroba potravin. Uvedl příklad uruguayského fotbalového týmu, který uvízl po letecké havárii v roce 1972 v zasněžených Andách. Zásoby jídla docházely a bylo jasné, že pomoc si hráči budou muset najít sami. Nakonec se trosečníci začali živit masem z mrtvých lidí, což jim dalo šanci přežít.

Oba vědci se shodují, že před kolonizací jiných planet musí lidé vybudovat dokonalý a soběstačný zemědělský systém produkující dostatečné množství potravin. A tomu mohou právě pomoci „testovací“ kolonie na Marsu nebo Měsíci.

Zdroj: RT News