Nově objevená monstrózní černá díra je tak blízko Zemi, že je prakticky na našem „dvorku“

Profesor fyziky na Alabamské univerzitě v Huntsville objevil monstrózní černou díru, která je 12krát těžší než Slunce, jak informuje server Interesting Engineering.

„Je blíže ke Slunci než jakákoli jiná známá černá díra, ve vzdálenosti 1 550 světelných let,“ uvedla ve svém prohlášení doktorka Sukanya Chakrabarti, z katedry fyziky UAH, která je součástí univerzity Alabama System.

Při hledání černé díry, což je mamutí úkol, se doktorka Chakrabarti a národní tým vědců ponořili hluboko do pokladnice dat zahrnující téměř 200 000 dvojhvězd, která byla v létě uvolněna z družicové mise Gaia Evropské kosmické agentury. Výzkum byl zveřejněn v časopise Astrophysical Journal.

Spektroskopická měření potvrdila Gaia

„Přitažlivost černé díry na viditelnou hvězdu podobnou Slunci lze určit na základě těchto spektroskopických měření, která nám poskytují rychlost na přímce v důsledku Dopplerova posunu,“ řekla doktorka Chakrabarti.

Profesorka vysvětlila, že analýza rychlostí na přímce viditelnosti viditelné hvězdy, která je podobná našemu Slunci, může pomoci vysvětlit, jak obrovský je průvodce černé díry, spolu s periodou rotace a oběžnou dráhou.

Většina černých děr v binárních systémech je jasná a viditelná v rentgenovém záření v důsledku interakce s černou dírou. K tomu většinou dochází, když černá díra pohltí druhou hvězdu. „Jak materiál z druhé hvězdy padá do této hluboké gravitační potenciálové studny, můžeme pozorovat rentgenové záření,“ řekla doktorka Chakrabarti.

Je blíže Slunci než jiné známé černé díry

Objevená monstrózní černá díra se nachází na dlouhé oběžné dráze o délce 185 dní. „Je poměrně daleko od viditelné hvězdy a nijak k ní nepostupuje,“ řekla doktorka Chakrabarti.

V naší galaxii má obří černé díry za společníky milion viditelných hvězd. Doktorka Chakrabarti však zdůraznila, že mise Gaia do značné míry pomohla zúžit jejich hledání.

Zdroj: interestingengineering.com, arxiv.org