Nové injekce bude možno aplikovat zcela bezbolestně do žaludku pomocí pilulky. Brzy budou testovány na lidech

Injekce nejsou příjemné, ale dost lidí, například diabetiků, je musí užívat pravidelně. Vědci vyvinuli pilulku, která provádí injekce sama a zcela bezbolestně, po spolknutí, napsal server Nature.

Mnoho lidí potřebuje pravidelně užívat léky. Některé z nich nelze podávat ve formě tablet, protože jsou rozkládány trávicími enzymy. To je například případ inzulínu. Diabetici, kteří musí užívat inzulin, jsou závislí na injekcích tohoto hormonu.

Podávání injekcí není snadné. Nejprve se pacient musí naučit, jak to správně dělat. Za druhé musí mít potřebné vybavení. Tyto dva faktory omezují dostupnost léků, například v málo rozvinutých zemích. Za třetí, pravidelné zavádění vede ke srůstům v kůži a po letech je stále obtížnější najít správné místo pro zavedení a podání léku.

„Pilulka je preferovanou formou léku nejen pro pacienty, ale i pro lékaře. Pokud pacientům usnadníme užívání léků, budou je lépe užívat. Náš tým pracuje na řešeních, která pacientům usnadní užívání léků,“ říká doktor C. Giovanni Traverso, chirurg a inženýr z MIT.

Pilulka, která se vstřikuje do žaludeční stěny

Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu, nemocnice Birgham and Women’s Hospital a společnosti Novo Nordisk se již několik let snaží tyto problémy vyřešit. Vynalezli malou kapsli, která se nazývá „kapalinový samoorientující aplikátor v milimetrovém měřítku“, zkráceně L-SOMA. Umožňuje perorální podání léku, protože při požití sám vytváří injekci.

Přístroj L-SOMA může podat až 4 miligramy léku najednou. Při vstupu do žaludku se umístí správnou stranou k žaludeční stěně. Mechanismus držící jehlu je vyroben z cukru a rozpouští se v žaludku. Jehla pak dopraví lék do žaludeční stěny. Injekce je bezbolestná, protože v žaludeční stěně nejsou žádné receptory bolesti. Píchnutí nikdo nepocítí, ujišťují vynálezci. Další mechanismus vtáhne jehlu dovnitř a poté lze prázdnou kapsli vypudit.

Mechanismus je tedy jednoduchý, ale vytvořit jej z rozpustných látek, které si zachovávají své mechanické vlastnosti, bylo poměrně náročné. V dřívější verzi vyvinuté v roce 2019 kapsle uvolňovala pouze pevné léky. Nyní se ji podařilo přizpůsobit i pro kapaliny. To je důležité, protože mnoho léků, včetně inzulínu se dodává v tekuté formě nebo ve formě suspenze.

Kapsle funguje u zvířat. Nyní provedou testy na lidech

Řešení bylo dosud testováno na zvířatech. Prasatům byl tímto způsobem podáván inzulin, adrenalin (podávaný například při analifatickém šoku) nebo adalimubab (používaný k léčbě revmatoidní artritidy a autoimunitních onemocnění). Poté, co byla zvířatům podána tableta, byl změřen obsah podaného léku v krvi. Ukázalo se, že je to srovnatelné s hladinami po injekčním podání stejných léků. Jinými slovy pilulka, která je injekcí, je stejně dobrá jako jehla a injekční stříkačka.

Rovněž bylo zjištěno, že opakované podávání inzulínu pomocí takovéto kapsle je stejně účinné jako podávání injekcí. To naznačuje, že tento způsob podávání léku by mohl být použit i k léčbě cukrovky závislé na inzulínu. Přestože testy na zvířatech byly úspěšné, nestačily k tomu, aby se tento způsob podávání léků mohl použít u lidí. Výzkumníci proto nyní hodlají provést klinické studie. Domnívají se, že kromě podávání léků, které se dnes podávají injekčně, by L-SOMA mohla být také vhodným způsobem podávání vakcín.

Zdroj: nature.com, mit.edu