Nová gelová zubní pasta by mohla být budoucností zubní péče

Skupina čínských vědců vyvinula hydrogelový přípravek „dva v jednom“, který ničí bakterie a zároveň bělí zuby. Studie o něm byla nedávno publikována v časopise ACS Applied Materials & Interfaces.

Když byl nový hydrogel nanesen na zuby a ozářen zeleným světlem, zničil téměř 94 % ústních bakterií použitých v experimentu a zároveň vybělil zabarvené zuby. Pití kávy, čaje a vína může způsobit změnu barvy zubů. Tyto nápoje obsahují třísloviny, což jsou složité chemické látky, které se běžně vyskytují také v mnoha druzích ovoce a dalších potravinách, například v čokoládě.

Nejenže jsou kyselé (takže změkčují zubní sklovinu), ale také ulpívají na povrchu zubů a mohou se časem hromadit. Kromě toho, že barví zuby, podporují také růst špatných, škodlivých bakterií a narušují rovnováhu ústního mikrobiomu. Špatné bakterie zvyšují kyselost a dále demineralizují tvrdé zubní tkáně. Když tato ochranná vrstva eroduje, jsou zuby vystaveny infiltraci škodlivými bakteriemi, které pronikají do nervů a cév a způsobují podráždění, otok a bolest. V současné době neexistuje způsob, jak bělit zuby a zároveň předcházet zubnímu kazu.

Ve skutečnosti mohou bělící prostředky často zuby poškodit. Aby tomu vědci zabránili, připravili směs obsahující alginát sodný (přírodní sloučeninu z hnědých řas), oxychlorid bizmutu (minerální sloučeninu, která se běžně používá k dodání perleťového lesku kosmetickým přípravkům) a nanočástice mědi. Hydrogel se spojí, když se po rozetření směsi na povrch zubu nastříká roztok chloridu vápenatého. Světlo aktivuje chemické složky, které vytvářejí reaktivní formy kyslíku potřebné pro bělení.

Zatímco při běžných bělících procedurách se používá modré světlo, které však představuje riziko poškození okolní kůže a očních tkání, vědci tentokrát použili jako bezpečnější alternativu světlo zelené. Jednotlivé zuby uchovávané v Petriho miskách obarvené kávou, čajem, borůvkovou šťávou hydrogelovou úpravou a zeleným světlem se časem vybělily, aniž by došlo k poškození skloviny. V dalším experimentu vědci prokázali, že nová léčba účinně ničí přibližně 94 % bakterií obsažených v biofilmech (soubor mikroskopických organismů žijících na našich zubech).

Metoda zatím nebyla testována na lidech, ale vyzkoušeli ji na myších. Výzkumníci vložili do úst myší bakterie, které vytvářejí dutiny, nechali je růst a poté je zasáhli hydrogelem aktivovaným zeleným světlem. Zdálo se, že ošetření funguje opravdu dobře: odstraňuje zubní plak a účinně zabraňuje vzniku středně hlubokých až hlubokých kazů a zároveň bělí myší zuby, jak uvedl server Inverse.

Zdroj: inverse.com, pubs.acs.org