Noční obloha bude plná „padajících hvězd“. Za pár dní můžeme sledovat roj meteoritů

Milovníci noční oblohy mají každý rok poznámku u 22. dubna, kdy se k Zemi vracejí Lyridy. Meteority, které dodají noční obloze trochu vzrušení a pouhým okem je může sledovat každý.

Meteorický roj Lyrid je obecně považovaný za první velký meteorický roj roku. Lyridy jsou tak symbolem vítání jara. K vidění budou letos hlavně 22. a 23. dubna. Zejména v časných hodinách. Běžná hodinová frekvence dosahuje 20 meteorů za hodinu, ale výjimečně stoupá i k několikanásobku běžné frekvence, které v minulosti dosáhla i 100 meteoritů za hodinu. „Lyridy jsou známé svým jasným zářením“, uvádí web The National News.

Lyridy za sebou často zanechávají zářící prachovou stopu, když procházejí zemskou atmosférou. Tyto stopy mohou být pozorovatelné i několik sekund. Je však možné, že viditelnost může být ovlivněna i jasem Měsíce.

Mateřskou kometou roje je periodická kometa C/1861 G1 Thatcher, kterou objevil v roce 1861 americký astronom Albert E. Thatcher. Zatímco na Thatcherovu kometu budou muset pozemšťané čekat až do roku 2276, meteory z jejího prachu uvolněné při průletech kolem Slunce nám ji připomínají každoročně.

Nejlepší je pozorovat tyto nebeské události mimo světelné znečištění. Lze je vidět pouhým okem, ale dalekohledy zážitek umocňují.

Zdroj: The National News