Nezastavitelné hypersonické střely. Výstřel, akcelerace, masivní výbuch

Termín „hypersonická rychlost“ označuje jakoukoli rychlost vyšší než Mach 5, tedy pětinásobek rychlosti zvuku. Hypersonická střela musí být rychlejší než Mach 5 a musí být schopna provádět manévry při pohybu touto rychlostí v atmosféře, jak uvádí web Interesting Engineering.

Všechny mezikontinentální balistické střely ve světovém jaderném arzenálu jsou hypersonické a při své maximální rychlosti dosahují rychlosti přibližně 24 140 km/h, jak uvádí web The Conversation.

Tři typy hypersonických střel

Existují tři různé typy hypersonických střel: aerobalistické, klouzavé a řízené střely.

Aerobalistický hypersonický systém je shazován z letadla, urychlován na hypersonickou rychlost pomocí rakety a poté se pohybuje po balistické, tedy bezmotorové, trajektorii. Systém, který ruské síly použily vloni k útoku na Ukrajinu, Kinžal, je aerobalistická střela. Tato technologie existuje přibližně od roku 1980.

Hypersonické klouzavá střela je vynesena raketou do velké výšky a poté klouže ke svému cíli, přičemž po cestě manévruje. Příklady hypersonických kluzáků jsou čínský Dongfeng-17, ruský Avangard a konvenční úderný systém amerického námořnictva. Američtí představitelé vyjádřili obavy, že čínská technologie hypersonických kluzáků je pokročilejší než americký systém.

Hypersonická řízená střela je raketou vypuštěna na hypersonickou rychlost a poté k udržení této rychlosti využívá motor s pohybem vzduchu, tzv. scramjet. Vzhledem k tomu, že tyto hypersonické střely nasávají do svých motorů vzduch, vyžadují menší startovací rakety než hypersonické klouzavé střely, což znamená, že mohou být levnější a mohou být vypouštěny z více míst. Hypersonické řízené střely vyvíjejí Čína a USA. USA údajně provedly zkušební let hypersonické střely se scramjetem v březnu 2020.

Video ukazuje nejděsivější hypersonické zbraně na světě

Skutečnost, že proti těmto hypersonickým zbraním nové generace je obtížné se bránit díky jejich rychlosti, manévrovatelnosti a obtížně předvídatelné dráze letu, je hlavním důvodem, proč je státy vyvíjejí.

Tyto střely nové generace s konvenčními nejadernými hlavicemi jsou nejúčinnější proti vysoce cenným cílům, jako jsou letadlové lodě.

Nejznámější hypersonické střely

Kinzhal je aerobalistický systém. To znamená, že po vypuštění z letadla se pomocí rakety urychlí na hypersonickou rychlost a poté sleduje balistickou trajektorii.

DF-ZF, dříve známý jako prototyp Wu-14, je hypersonický kluzný prostředek vyvíjený pro použití raketovými silami Lidové osvobozenecké armády.

AGM-183A Air-launched Rapid Response Weapon neboli ARRW („Arrow“) má být první operační hypersonickou zbraní americké armády.

Zircon je hypersonická křižující střela poháněná scramjetem. Na rozdíl od hypersonických klouzavých zbraní se hypersonické křižující střely spoléhají na chlazené nadzvukové spalovací ramjetové motory, které k pohonu spalování využívají proudění vzduchu při nadzvukových rychlostech, stlačovaného pohybem střely.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com, theconversation.com