Neúspěch ambiciózního programu. USA chtějí prodávat své lodě budoucnosti. Jaký je důvod a co je to za stroje?

Válka na Ukrajině ukázala slabiny ruské armády, ale jak se přesvědčily Spojené státy, i přílišné ambice mohou být pro armádu zhoubné, uvádí web Tech WP.

Není to tak dávno, co se objevily zprávy o praskání trupů lodí typu Independence, a nyní velitel amerického námořnictva navrhuje prodej vyřazených plavidel, která byla postavena v rámci stejného programu.

Freedom a Independence jsou typy plavidel postavených v rámci programu Littorial Combat Ship. Měly to být „lodě budoucnosti“ a výkladní skříň amerického námořnictva. Nakonec se však americké námořnictvo rozhodlo stáhnout devět plavidel typu Freedom ze služby. Problémy se týkají také lodí Independence. Jak jsme již na našich stránkách psali, nedávno se zjistilo, že mají konstrukční vady, které vedly k prasklinám v jejich trupech.

Neúspěch ambiciózního programu

Lodě typu Freedom jsou lodě s jednoduchým trupem o délce 15 metrů. Jednotky, které je představují, mají objem přibližně 3 500 tun. Vzhledem k tomu, že byly vyvinuty jako pobřežní bojová plavidla, zaměřili se konstruktéři na jejich manévrovatelnost a rychlost. Maximální rychlost těchto plavidel je 47 uzlů, tedy asi 84 km/h.

Jejich pohon tvoří dvě plynové turbíny Rolls-Royce MT30 o celkovém výkonu 48 000 hp a dva dieselové motory Colt-Pielstick 16PA6B o celkovém výkonu 9 100 hp. Jednotky jsou vyzbrojeny univerzálním 57mm kanónem Mk 110 Mod, odpalovacím zařízením SeaRAM pro rakety RIM-116 a čtyřmi kulomety M2HB ráže 12,7 mm. Stejná souprava se nachází i na dalších lodích programu LCS (včetně lodí typu Independence).

Admirál Michael Gilday, šéf námořních operací amerického námořnictva, navrhl, aby USA prodaly stažené jednotky typu Freedom spojencům, možná včetně jihoamerických zemí. Podle něj bylo rozhodnutí o jejich vyřazení ze služby učiněno proto, aby se „rozvrstvila“ škála schopností amerického námořnictva, ale mohly by přidat bojovou hodnotu námořnictvu jiné země. Podle The War Zone mohou potenciální zájemce odradit omezené bojové schopnosti lodí a jejich vysoké provozní náklady.

Ambiciózní program Littorial Combat Ship byl zamýšlen jako reakce na současné výzvy amerického námořnictva. V jeho rámci se na počátku 21. století začaly stavět lodě se základními jednotkami, doplněné o moduly s vybavením odpovídajícím vykonávané misi. Většina lodí typu Independence zůstává ve službě, ale v poslední době se u nich objevují již zmíněné konstrukční nedostatky.

Americké námořnictvo se nedávno rozhodlo snížit operační schopnost trojstěžníku USS Omaha (LCS-12) kvůli objeveným závadám. Jedná se o poměrně mladou loď, která byla spuštěna na vodu v listopadu 2015. Trup LCS-12 je dlouhý 127 m a jeho maximální rychlost je 47 uzlů. Standardní výtlak tohoto plavidla je 2,3 t. Plavidlo se pohybuje rychlostí 20 uzlů a má dosah přibližně 4300 námořních mil.

Z její paluby mohou operovat vrtulníky Sikorsky MH-60R/S Seahawk a bezpilotní vrtulníky Northrop Grumman MQ-8 Fire Scout. V tuto chvíli není známo, jaký osud čeká dalších pět lodí typu Independence.

Zdroj: tech.wp.pl