Neobvyklý jev! Dvojice supermasivních černých děr se chystá ke srážce

Dvojice relativně blízkých supermasivních černých děr se připravuje na srážku. Tyto obrovské objekty jsou k sobě blíže než jakákoli supermasivní dvojice, kterou jsme dosud spatřili, a jsou také nejblíže Zemi, píše The Scientist.

Karina Voggelová z Univerzity ve Štrasburku ve Francii a její kolegové objevili tyto dva behemoty pomocí Velmi velkého teleskopu v Chile. Větší černá díra má hmotnost 154 milionů hmotností Slunce a menší váží 6,3 milionu hmotností Slunce.

Nacházejí se v galaxii NGC 7727, která je od Země vzdálená asi 89 milionů světelných let. Větší černá díra se nachází ve středu galaxie, zatímco menší je asi 1600 světelných let stranou – pravděpodobně kdysi patřila k menší galaxii, kterou NGC 7727 před miliardami let pohltila.

Nyní obě černé díry samy směřují ke splynutí. Vědci spočítali, že se pravděpodobně srazí a splynou v jedinou kolosální černou díru asi za 250 milionů let.

„Tyto procesy v astronomii trvají miliardy let, takže je nemůžeme sledovat v jejich průběhu, ale my jsme to zachytili přímo v procesu slučování,“ říká Voggel. „Je to fáze, kterou obvykle nejsme schopni pozorovat příliš často.“

Oba objekty jsou více než pětkrát blíže k Zemi než další nejbližší pár supermasivních černých děr, což je důvod, proč je vědci dokázali najít. Černé díry spatřili na základě rychlých pohybů blízkých hvězd, nikoliv na základě světla, které některé černé díry vydávají při pádu hmoty, což je obvyklá metoda.

„V tomto případě jsou černé díry tiché – nejsou příliš hlasité – a díky tomu byly přehlédnuty,“ říká Voggel. „Je možné, že supermasivních černých děr skrytých mimo centra galaxií je mnohem více.“ Odhaduje, že započtení černých děr mimo centra galaxií, jako je ta sekundární v tomto systému, by mohlo zvýšit počet známých supermasivních černých děr ve vesmíru až o 30 %.

Zdroj: New Scientist