Německý Patriot bude chránit polské nebe. Co umí a proč je to pro Polsko výhoda?

Německo po tragických událostech v Przewodowě nabídlo Polsku rozmístění svého protiletadlového systému Patriot. Ministr obrany Mariusz Blaszczak toto oznámení nejprve přivítal, ale poté změnil názor, což vyvolalo zděšení a rozpaky. Nakonec to vypadá, že původní koncept rozmístění německého systému Patriot v Polsku je dnes opět ve hře, jak uvádí server DW. Vysvětlujeme rozdíly mezi německou a polskou verzí.

Německé verze Patriotů jsou sice starší než verze pořízené Polskem, ale ty jsou teprve v procesu dosahování plné operační připravenosti původně plánované na rok 2024. Zbytek polské protivzdušné obrany středního dosahu tvoří postsovětský skanzen.

Američané sice na jihu v Podkarpatské Rusi rozmístili dvě baterie z Německa, aby chránily jejich přítomnost v regionu, a další dvě baterie, které Německo nabídlo, by mohly pomoci nasytit východní hranici moderními protiletadlovými systémy, kterých, jak ukazuje realita války na Ukrajině, není nikdy dost. Protiletadlové systémy Patriot mohou poskytovat ochranu pouze do vzdálenosti přibližně 120 km od odpalovacího zařízení, jak uvádí server Defence24.

Výkonnost a rozdíly systémů Patriot

Německé systémy Patriot byly pořízeny v 80. letech a v době svého největšího rozmachu měly v Berlíně 36 baterií. Je však třeba poznamenat, že většina z nich byla po skončení studené války prodána do jiných zemí a v současné době zbývá 12 kusů tohoto systému.

Německé Patrioty jsou založeny na starší architektuře systému a používají klasické radary AN/MPQ-53 s úhlem detekce 120 stupňů, které nabízejí detekci cílů na vzdálenost až 170 km, pokud je cíl vyšší než 1 km.

Mezitím mají polské Patrioty dva sektorové (120stupňové) radary AN/MPQ-65 na baterii s lepšími detekčními schopnostmi, které jsou schopny pokrýt dohromady oblast 240 stupňů a časem budou nahrazeny radary LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defence Sensor). Ty sice budou poskytovat nerovnoměrné 360stupňové „zorné pole“ kvůli rozdílné velikosti antény, ale i tak to bude pokrok oproti radarům AN/MPQ-53/65.

Kromě toho budou polské Patrioty odpalovat rakety PAC-3 MSE, které jsou mnohem účinnější proti balistickým cílům, jako je Iskander. Ty ničí cíl kinetickou hlavicí, která jej přesně zaměří, ale jsou velmi drahé. Německé varianty naproti tomu používají jednodušší a levnější rakety GEM-T, které budou schopny účinně bojovat i se staršími systémy, jako jsou Točka-U, Ch-101 nebo S-300.

Poslední proměnnou je architektura systému. V případě německých i amerických systémů Patriot máme centrální velitelský bod, jehož zničení vede k vyřazení baterie z provozu. Zatím v polské verzi, která bude implementována pouze v USA, máme síťově orientovanou architekturu integrovaného systému velení bojové činnosti protivzdušné a protiraketové obrany (IBCS), která umožňuje takříkajíc „za běhu“ propojit odpalovací zařízení zničeného EOC (Engagement Operation Centre) s jiným EOC viditelným v síti.

Rozmístění německých Patriotů v Polsku má i další pozitivní aspekt, protože stejně jako v případě Američanů mohou operátoři cvičit zaměřování nad Ukrajinou a testovat své operační postupy. Ty lze později využít při školení obsluhy polských systémů.

Zdroj: redakce, dw.com, defence24.pl, Wikipedia