Německo posílá Ukrajině postsovětské zbraně. Nadělají ale více škody než užitku

Dodávky zbraní na Ukrajinu jsou potřebné, ale ne všechno vybavení bude účinné. Příkladem takových potenciálně nefunkčních zbraní jsou údajně protiletadlové zbraně dodané Německem. Ty se mohou ukázat jako větší problém pro vojáky než pro letadla, píše server NST.

Německo již předalo dodávky protitankových granátometů Panzerfaust-3 s municí a ručních granátometů FIM-92 Stinger. Nyní se objevila zpráva o mnohem větší dodávce ručních protiletadlových raketometů. Bohužel se jedná o velmi staré zbraně Strela sovětské výroby, které kdysi používala Národní lidová armáda (NVA), ozbrojené síly Německé demokratické republiky. Po sjednocení Německa skončily zbraně ve skladech armády a v roce 2012 byly uloženy do skladu. Důvodem je zjištění mikrotrhlin v motoru raket. Soupravy jsou staré nejméně 35 let.

Protiletadlové střely mají datum expirace

Vojenská munice, od puškových nábojů až po protiletadlové nebo protitankové střely, má určitou dobu použitelnosti, po jejímž uplynutí se její spolehlivost snižuje. Mohou dokonce způsobit nebezpečí pro uživatele. U výzbroje využívající motor na tuhé palivo je obvykle vyžadována „obnova“ ze strany výrobce například po 10 nebo 20 letech. Pokud se tento proces neprovede, může dojít k selhání motoru. Vojákovi pak zůstane v ruce nevybuchlá bomba, která je nebezpečná pro všechny v okolí.

Ještě horší je situace, kdy se vytvoří výše zmíněné mikrotrhliny, které zvětší zápalnou plochu nad rámec normy předepsané výrobcem. Výsledkem by mohl být příliš vysoký tlak ve spalovací komoře, který by mohl vést k výbuchu motoru nebo dokonce bojové hlavice.

V důsledku toho mohou být ukrajinští vojáci ve větším nebezpečí než ruské vrtulníky nebo letadla. Někteří se mohou ptát, proč si armáda ponechává zastaralé zbraně. Důvod je jednoduchý: likvidace stojí nemalé peníze, takže pokud existuje možnost jej prodat nebo darovat někomu jinému, je to jasná volba.

Zdroj: nst.com