Nejúspěšnější britský tank druhé světové války nesl kromě plamenometu i slavné jméno

Tank Churchill, nejúspěšnější a nejrozšířenější byl britský tank používaný ve druhé světové válce. Jeho vlastnosti představuje server Britannica.

V roce 1940 pověřila britská vláda společnost Vauxhall Motor, aby navrhla nový tank. První model Churchill, Mark I., byl hotov v červnu 1941, a brzy poté se začal vyrábět ve velkém. Tank Mark I. byl vyzbrojen kanónem ve věži a dělostřeleckou houfnicí ráže 76,2 mm umístěnou na korbě. Stejně jako následující modely Churchill měl Mark I. dobrou rychlost a schopnost zatáčet, robustní systém zavěšení, silné pancéřování a nízkou siluetu. U modelu Mark II. byla houfnice na korbě nahrazena kulometem.

Od svého vstupu do služby v polovině roku 1942 měly tanky Mark I. a II. tendenci překonávat německé tanky Panzer, a jejich schopnost vyhrabat se do kopců jim dobře posloužila v závěrečných fázích severoafrické kampaně. Britové museli modernizovat hlavní výzbroj svého tanku, a proto vybavili další model Mark III. větším kanónem. V roce 1943, kdy Mark III. vstoupil do služby, už ani toto dělo nestačilo, a tak byly pozdější verze tohoto modelu vybaveny kanónem ráže 75 mm.

Tank model Mark IV. se velmi podobal modelu Mark III., ale jeho věž byla svařovaná, nikoliv odlévaná. Mark IV. byl pravděpodobně nejplodnějším tankem Churchill a pravděpodobně se dočkal nejvíce bojů ze všech modelů. Tank vážil 39 tun, měl maximální rychlost 27 km/h za hodinu a dojezd 145 km. Obsluhovala jej pětičlenná posádka a kromě hlavního děla měl namontovány dva kulomety ráže 7,92 mm. Jeho nástupce, Mark V., byl vybaven houfnicí ráže 95 mm, ale Mark VI. a VII. se vrátily k formátu děla ráže 75 mm.

Tanky Churchill se zúčastnily invaze v Normandii a následného spojeneckého tažení přes severní Francii a Německo. Některé z nich měly dokonce plamenomety a robustní podvozky Churchillů mohly být také vybaveny zařízením pro odminování, pokládání mostů a další specializované úkoly. Celkem bylo vyrobeno 5640 tanků Churchill a některé z nich zůstaly ve službě britské armády až do 50. let.

Zdroj: britannica.com