Nejkomičtější tank je z Běloruska, používá kbelík se žhavým uhlím na obranu. Je to hloupost nebo dokonalý trik?

Zdá se, že Bělorusové se předhánějí s Rusy v nejabsurdnějších úpravách vojenské techniky. Slavná klec na ochranu proti Javelinům je již normou, ale kbelík se žhavým uhlím, to je novinka. Ujasníme si, zda tím něčeho dosáhnou.

Rusové už nejednou prokázali schopnost nasadit upravenou vojenskou techniku ve stylu filmu Šíleného Maxe. Nyní nastal čas pro Bělorusy. Představení „ohnivého kbelíku“, který má podle svých tvůrců zmást naváděcí hlavici IIR protitankových řízených střel Javelin, Spike a MMP (ppk).

Obranný kbelík způsobuje pouze problémy

Teoreticky měl kbelík se žhavým uhlím pravděpodobně fungovat jako světlice v letadlech a vrtulnících a způsobit, že střela zasáhne je, a ne tank. Jde jen o to, že zadní část nádrže se spolu s výfukovými plyny zahřeje na mnohem vyšší teplotu a moderní optoelektronické střely s hlavicí používají senzory, které vidí tepelný obraz cíle (IIR), nikoliv jen tepelné body.

Kbelík přitom nepřidává nic jiného než kilogramy navíc a nutnost ji každou chvíli doplňovat, což ohrožuje posádku.

Kromě toho vidíme na tanku klasickou klec na věži a spoustu tyčového pancíře kolem tanku. Zatímco v případě korby to dává smysl, protože to může zvýšit šanci na přežití zásahu starými protitankovými granátomety jako RPG-7, v případě věže to způsobuje jen problémy.

Za prvé, klec na věži ruší nízkou siluetu ruských tanků, což je konstrukční výhoda. Za druhé, Ukrajincům usnadňuje rozeznat jejich tanky od ruských a za třetí, ztěžuje použití věžového kulometu a útěk v případě problémů. Nezapomeňme, že tanky východní výroby s automatickým nabíječem neoddělené od posádky v případě zásahu explodují okamžitě nebo po krátké době.

Zdroj: Oryx