Nejhorší vojenská zbraň všech dob! Seznamte se s japonskou pistolí Nambu z druhé světové války

Už při pohledu na japonskou pistoli Nambu vás napadne, jak se mohla tak špatná konstrukce stát standardní výbavou japonské armády. Jak napsali na webu Technology.org, poslední varianta pistole z období druhé světové války často způsobovala náhodné výstřely, takže její nošení bylo nebezpečné.

Vypadá jako nekvalitní verze německé pistole Luger P-08. Vyjímání zásobníku bylo pomalé a těžkopádné a bylo těžké si představit, že by se této pistoli dařilo v boji. Zásobník pojal pouze šest nábojů a k jeho zasunutí bylo potřeba silně zatlačit. Pistole často selhávala a chybně střílela. Vyvážení a ovládání byly příšerné.

V pouzdře nebyla bezpečná, protože pokud by uživatel narazil do odkryté pojistné lišty, která byla namontována mimo zbraň, nebo s ní pohnul, pistole by mohla vystřelit a prostřelit někomu nohu. Vojáci museli být obzvlášť opatrní, aby ji neupustili nebo dokonce nepoložili na rovný povrch, což by mohlo způsobit náhodný výstřel.

Náboj ráže 8 mm (.32) měl nízkou úsťovou rychlost a malou zastavovací schopnost. Mířidla byla nedokonalá a příliš nepřispívala k přesnosti pistole.

První pistolí Nambu vyrobenou v roce 1902 byl typ A. Japonské vojenské úřady z ní ale nadšeny nebyly. Za ruční zbraně musely platit z vlastních peněz a Type A nevzbuzoval důvěru. Mnoho jich bylo místo toho prodáno Číňanům.

V letech 1906 a 1907 se objevila modernizovaná verze Nambu Type A. Ta byla určena především pro důstojníky. Měla vyčnívající lučík spouště pro případ, že by obsluha nosila rukavice. Zásobníky byly vylepšeny přidáním hliníku na dno. Tyto doplňky nákladnou zbraň ještě více prodražily a armáda ji ve velkém množství nekupovala.

V roce 1909 vyšel typ B Nambu. Tato pistole stále nezmírnila mnohé obavy a byla ještě dražší než typ A, ale japonští důstojníci neměli jinou možnost než ji kupovat, přestože stála více než dvojnásobek měsíčního platu poručíka.

Namísto zavržení konstrukce a návratu k rýsovacímu prknu byl Nambu v roce 1925 znovu modernizován jako typ 14, který byl relativně lepší než Typ A a B. Vyráběly se až do konce druhé světové války a bylo jich vyrobeno 200 000 kusů.

Pistoli Nambu Typ 94 používali tankisté a piloti, protože byla kompaktnější. Mířidla a celková kvalita však byly stále špatné. Bylo vyrobeno pouhých 71 000 kusů. Tato pistole je dnes oblíbeným sběratelským kouskem, protože byla celkem vzácná a po druhé světové válce se jich dochovalo jen málo. Není však oblíbená kvůli své kvalitě, spíše je ceněná jako odstrašující příklad toho, jak by se pistole neměly vyrábět.

Zdroj: technology.org