Nehybný muž s čipem v mozku zveřejnil na Twitteru zprávu díky myšlence. Revoluční krok v pomoci handicapovaným lidem

Společnost, která implantuje neurální počítačová rozhraní do mozku, oznámila, že nehybný pacient s onemocněním nervového systému byl schopen sdílet příspěvek na sociálních médiích jen tím, že si to myslel. O skvělém výsledku medicínsko-technického výzkumu informuje rt.com.

62letý muž v Austrálii s diagnózou amyotrofické laterální sklerózy (ALS) – onemocnění, které způsobuje paralýzu, je nyní schopen komunikovat s ostatními bez svalové aktivity pouze za pomoci myšlenek. V minulém týdnu zveřejnil příspěvek na sociálních sítích. „Není potřeba úhozů ani hlasu. Vytvořil jsem tento tweet jen tím, že jsem si to myslel“, napsal handicapovaný muž na svém na twitterovém účtu.

Po progresivní paralýze způsobené ALS bylo v loňském roce pacientovi z Austrálie nainstalováno rozhraní mozkového počítače s názvem Stentrode. Implantát je navržen tak, aby umožnil pacientům bezdrátově ovládat digitální zařízení prostřednictvím myšlenek. Do mozku pacienta byl čip vložen přes krční žílu, aby se zabránilo vrtání do lebky.

„Teď jen přemýšlím o tom, kam chci na počítači kliknout,” uvedl s velkou radostí muž. “Mohu posílat e-maily, obsluhovat bankovní aplikace, nakupovat a také posílat zprávy prostřednictvím Twitteru,“ doplnil. Podle jeho dalšího vyjádření je tento systém úžasný. Není ovšem úplně jednoduché se systémem pracovat. Vše vyžaduje praxi a trpělivost. “Je to něco podobného, jako když se učíte jezdit na kole. Chvíli to trvá, ale jakmile se vám způsob práce zautomatizuje, stává se vše zcela přirozeným,“ dodává.

“Muž, navzdory paralýze, je nyní schopen se zapojit do nezávislých aktivit a znovu se spojit se světem,” tvrdí vědci ze společnosti Synchron, která celý experiment prováděla. Odborníci ze zmíněné americké instituce dodávají, že plánují v rozvoji počítačového rozhraní mozku pokračovat i nadále prostřednictvím dalších studií.

Zdroj: rt.com