Nebezpečná ozónová díra, která byla kdysi větší než celá Antarktida, se konečně uzavřela

Antarktická ozónová díra byla od roku 1979 jednou z největších a nejdéle existujících na Zemi, napsal web The Weather Network.

Vědci ze služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) zakončují rok 2021 oznámením, které stojí za to oslavit: Antarktická ozónová díra se konečně uzavřela.

Tato ozonová díra byla kdysi větší než Antarktida a své maximální velikosti dosáhla už v roce 1979, kdy zapírala plochu 95 procent všech ozonových děr v zemské atmosféře, které byly sledovány od roku 1979. Rok po podepsání Montrealského protokolu.

Montrealský protokol je často uváděný jako jedna z nejúspěšnějších politických iniciativ zaměřených na ochranu životního prostředí. Dohoda, kterou podepsalo 197 zemí, reguluje výrobu a používání desítek lidmi vytvořených chemikálií, které jsou látkami poškozujícími ozónovou vrstvu a zakazuje zvláště škodlivé chemikálie zvané chlorfluoruhlovodíky. To byly plyny používané v ledničkách a aerosolových sprejích v 60. a 70. letech, než vědci zjistili, že jsou spojeny se ztenčující se ozonovou vrstvou nad Antarktidou.

Ztenčující se ozonová vrstva umožňuje, aby přes zemskou stratosféru proudilo více UV paprsků ze Slunce, což může představovat nebezpečné riziko pro lidské zdraví. OSN odhaduje, že Montrealský protokol zabránil vzniku milionů případů melanomu rakoviny a očního šedého zákalu.

Vědci odhadují, že by se ozonová vrstva v naší atmosféře mohla zcela „vyléčit“ do poloviny století, protože stále existují oblasti v ozonové vrstvě, které se ztenčují. Vědci však uvedli, že určité podmínky v zemské atmosféře přispívají k záchraně ozonové vrstvy. Jako je ta, která se nedávno uzavřela nad Antarktidou.

„Byla to velká ozónová díra kvůli chladnějším stratosférickým podmínkám a bez Montrealského protokolu by byla mnohem větší,“ uvedl Paul Newman, hlavní expert pro vědy o Zemi v Goddard Space Flight Center NASA. „Pokud by dnes byly hladiny chlóru z nebezpečných chemikálií v atmosféře tak vysoké jako na počátku 21. století, ozonová díra nad Antarktidou by byla větší asi o čtyři miliony čtverečních kilometrů,“ uvedla ve zprávě NASA.

Zdroj: The Weather Network