NASA testuje skafandry, díky kterým bude pobyt ve vesmíru příjemný jako procházka v parku

Nová technologie skafandrů zajistí astronautům větší bezpečí před nefiltrovanými slunečními paprsky, píše New York Post.

Měsíc nemá atmosféru, což znamená, že sluneční paprsky dopadají na měsíční povrch plnou silou a během dne dosahují 120 stupňů Celsia. Astronauti proto budou potřebovat ochranu před nelítostnými teplotami vesmíru, když se poprvé od 70. let projdou po Měsíci. NASA zveřejnila video s ukázkami vývoje nové skafandry, které zajistí, aby procházka po Měsíci byla stejně příjemná jako procházka v parku.

Při osmihodinových výstupech do vesmíru je problémem i teplo, které vydává tělo astronautů. Pod objemnými bílými skafandry proto bude speciální vrstva nabitá hadičkami pumpujícími vodu kolem těl astronautů. Nejnovější vývoj v technologiích kapalinového chlazení zdokonaluje skafandry, používané astronauty Apolla před desítkami let a současnými vesmírnými cestovateli.

Program Artemis NASA má nabitý plán pilotovaných misí, které mají cestovat vesmírem. V roce 2025 přivede Artemis tři lidi na Měsíc s první ženou a osobou jiné barvy pleti, která se projde na povrchu Měsíce. Posádka přistane poblíž jižního pólu Měsíce, který má podle všeho  velké množství ledu.

Právě teď astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) provádějí testy s recyklací vody pro budoucí skafandry. Inženýři pracují na tom, aby se tato jednotka vešla do samostatného obleku a astronauti mohli zkoumat Měsíc bez připojení k lunárnímu modulu. Kosmické skafandry nové generace podle vesmírné agentury tak otevřou dveře do nové éry bezpečných a efektivních vesmírných výstupů.

Zdroj: New York Post