NASA plánuje výstavbu jaderné elektrárny na Měsíci

V blízké budoucnosti se plánují další mise na Měsíc a NASA nyní doufá, že se jí podaří postavit na tomto přírodním satelitu jadernou elektrárnu, která by zde umožnila život lidí, napsali na webu phys.org.

Podle zpráv bude americká vesmírná agentura spolupracovat s nejlepším jaderným výzkumným zařízením amerického ministerstva energetiky v Idaho, aby vypracovala plány na stavbu jaderného reaktoru, který by mohla do konce desetiletí vyslat na Měsíc. Tým nyní vyzývá k předkládání nápadů na vytvoření této elektrárny a NASA uvádí, že plány by měly zahrnovat vše od jádra reaktoru s uranovým palivem a způsobu jeho využití na využitelnou energii až po systém tepelného řízení a distribuční systém, který dokáže poskytovat nejméně 40 kW elektrické energie po dobu nejméně 10 let.

Mezi další požadavky patří, aby se reaktor dokázal sám vypnout a zapnout bez lidské pomoci, aby bylo možné jej ovládat z paluby lunárního modulu a aby jej bylo možné z modulu vyjmout, spustit na mobilním systému a převézt na jiné místo na Měsíci.

Zajištění spolehlivého systému s vysokým výkonem na Měsíci je dalším důležitým krokem v lidském výzkumu vesmíru a jeho uskutečnění je na dosah, řekl Sebastian Corbisiero, vedoucí projektu Fission Surface Power. „Očekávám, že štěpné povrchové energetické systémy budou velkým přínosem pro naše plány energetických architektur pro Měsíc a Mars a dokonce budou hnacím motorem inovací pro využití zde na Zemi“, dodal Jim Reuter, zástupce administrátora v NASA.

Zdroj: phys.org