Nasa objevila „neobjevenou zemi galaxií“ pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba

Vesmírný teleskop NASA Jamese Webba odhalil dosud nepozorovaný „svět“ galaxií z počátků vesmíru, píše server The Sun.

V nové studii zveřejněné v časopise Astrophysical Journal Letters vědci uvádějí, že objevili galaxie, které existovaly přibližně 400 milionů let po velkém třesku. A tyto galaxie jsou tak jasné, že zřejmě nutí vědce přehodnotit to, co víme o jejich vzniku. „Z těchto pozorování vám prostě praskne hlava,“ uvedla Paola Santiniová, jedna z autorek článku popisujícího nová zjištění, ve svém prohlášení. „Je to zcela nová kapitola v astronomii. Je to jako archeologické vykopávky, kdy najednou najdete ztracené město nebo něco, o čem jste nevěděli. Je to prostě ohromující.

Vědcům se podařilo odhalit „svět“ galaxií pomocí nejnovější observatoře společnosti Nasa: vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Díky Jamesi Webbovi mohli vědci pozorovat hvězdy a galaxie starší, než jsme dosud viděli. Ve studii vědci poukazují na jednu z nově objevených galaxií, GLASS-z12, která je o 50 milionů let starší než dosavadní rekordman se stářím 350 milionů let.

A věk není jediným rozdílem mezi těmito galaxiemi a těmi, které jsme dosud pozorovali. Mají neuvěřitelně odlišné tvary a jsou také více zhuštěné do koulí nebo disků, které jsou menší než ty naše.
Další zvláštností těchto galaxií je, že přeměňují plyn na hvězdy rychleji, než jsme zvyklí pozorovat. To také znamená, že se v nich hvězdy mohly vytvořit přibližně 100 milionů let po vzniku vesmíru.

Přišli jsme na něco, co je neuvěřitelně fascinující. Tyto galaxie by se musely začít dávat dohromady možná jen 100 milionů let po velkém třesku,“ uvedl ve svém prohlášení Garth Illingworth z Kalifornské univerzity v Santa Cruz, člen výzkumného týmu. „Nikdo neočekával, že by temný věk skončil tak brzy. Prvotní vesmír by měl jen setinu svého současného stáří. Je to jen zlomek času v 13,8 miliardy let se vyvíjejícím vesmíru.

Jedním z pozorování, které však vědce nechává na rozpacích, je samotná jasnost těchto galaxií. Doufají však, že díky dalším Webbovým pozorováním na to přijdou. „Všechno, co vidíme, je nové. Webb nám ukazuje, že existuje velmi bohatý vesmír, který přesahuje naše představy,“ řekl Tommaso Treu, jeden z řešitelů programu Webb.

Zdroj: The Sun