NASA: Na povrchu Pluta jsou obří sopky, které místo lávy ještě „nedávno“ chrlily do okolí led

Podivný hrbolatý terén na Plutu naznačuje, že obří ledové sopky byly na trpasličí planetě ještě nedávno aktivní.

„Pozorování, které bylo provedeno analýzou snímků pořízených sondou NASA New Horizons, naznačuje, že sopky na Plutu chrlily místo lávy hustý, rozbředlý ledový vodní mix, dokonce možná pevný jako ledovec,“ uvedla pro Science X Kelsi Singerová, autorka studie a planetární vědkyně z Coloradského institutu.

Dosud se přitom předpokládalo, že ledové sopky jsou jen na několika chladných měsících ve sluneční soustavě, ale Pluto je pro vědce překvapením. „Na rozdíl od velké části Pluta tato oblast sopek nemá krátery, což znamená, že nemůžeme vyloučit, že je stále v procesu formování,“ dodala vědkyně.

To potvrdila i Lynnae Quicková, planetární vědkyně z NASA, která prohlásila, že nálezy sopek jsou extrémně významné. „Tato zjištění nás nutí přehodnotit možnosti zachování kapalné vody na malých ledových světech, které jsou daleko od Slunce,“ uvedla.

Studie uvádí, že jedna ze sopek je asi pět kilometrů vysoká a 150 kilometrů široká a má přibližně stejný objem jako jedna z největších sopek na Zemi – Mauna Loa na Havaji.

Analyzované snímky byly pořízeny, když se americká sonda New Horizons – bezpilotní kosmická loď – stala první vesmírnou lodí, která prolétla rychlostí dosahující 84 000 kilometrů za hodinu kolem Pluta. Poskytla dosud nejdetailnější pohled na Pluto, které bylo dlouho považováno za nejvzdálenější planetu od Slunce, než bylo v roce 2006 překlasifikováno na takzvanou trpasličí planetu.

Pluto podle vědců nezklamalo. Trpasličí planeta tak dlouho unikala podrobné inspekci, což u výzkumníků vyvolávalo představy, jak může ve skutečnosti vypadat. Sonda New Horizons odhalila Pluto jako podivína, o kterém všichni doufali, že bude vědce ještě nějakou dobu zaměstnávat.

Zdroj: Science X