NASA má plán, jak odstranit kamínky uvízlé v roveru Perseverance

Inženýři NASA uskutečnili plán na vyčištění pojizdného roveru Perseverance od úlomků, které mu bránily v řádném ukládání vzorků hornin, píše portál Gizmodo. Tým očekává, že se ještě dnes dozví, jak tato akce dopadla.

Problém nastal 29. prosince, kdy se vzorek horniny z Marsu nepodařilo správně přemístit z vrtáku, který se do horniny zavrtal, do dlouhodobého úložiště vzorků na roveru. Úložiště vypadá jako kolotoč se vzorky, který se otáčí pokaždé, když se naplní zkumavka se vzorkem.

Rover odeslal na Zemi data, která naznačovala, že při odběru vzorku je větší odpor, než se očekávalo. Když tým NASA získal snímky tohoto problému, zjistil, že kousky vzorku horniny vypadly z trubice a dopadly na kolotoč. Rover je schopný fungovat i přes tyto zádrhele, ale protože je stroj na Marsu stále relativně nový, chce se NASA ke strojům chovat co nejšetrněji. Proto byl vypracován plán, jak dostat malé vesmírné kamínky z útrob zařízení Perseverance.

Tým otáčí kolotočem, aby kamínky uvolnil. Pořizují údaje a snímky o činnosti Perseverance, aby mohli sledovat, zda se suť skutečně přemístila. Minulý týden tým analyzoval a snímkoval skalnaté podloží pod roverem, takže pokud následné snímky roveru ukáží další materiál na zemi, tým bude vědět, že postup s otáčením kolotoče byl úspěšný. NASA tato data a snímky očekává dnes.

Tento problém s usazenými kamínky nebyl prvním zádrhelem v plánu odběru vzorků sondy Perseverance. První pokus roveru o odběr vzorků vyšel naprázdno, takže NASA musela vyzkoušet některé alternativní metody, aby mohla sběr hornin skutečně zahájit. Rover má 43 vzorkovnic, z nichž sedm bylo zatím založeno. Přibližně na konci desetiletí mohou tyto trubice zamířit na Zemi v rámci mimořádně ambiciózní mise Mars Sample Return.

Zdroj: Gizmodo