Nanočip dokáže přeprogramovat biologickou tkáň v živém těle

Američtí Vědci z Indiana University School of Medicine vyvinuli křemíkové zařízení, které dokáže měnit kožní tkáň na cévy a nervové buňky. Nyní toto zařízení postoupilo od prototypu ke standardizované výrobě. Využito bude jako léčebný prostředek pro lidi s různými zdravotními problémy, píše web ScinceTechDaily.com.

Tato technologie, nazývaná tkáňová nanotransfekce, je neinvazivní nanočipové zařízení, které dokáže přeprogramovat funkci tkáně pomocí neškodné elektrické jiskry, která během zlomku sekundy dodá specifické geny. V laboratorních studiích zařízení úspěšně přeměnilo kožní tkáň na krevní cévy a opravilo tak těžce poraněnou nohu. V současné době se tato technologie používá k přeprogramování tkáně pro různé druhy terapií, jako je oprava poškození mozku způsobeného mrtvicí nebo prevence a zvrácení poškození nervů způsobeného cukrovkou.

Malý křemíkový čip pomocí nanotechnologií umožňuje změnit funkci živých částí těla, například pokud došlo u někoho při dopravní nehodě k poškození cév.

Proces nanovýroby čipu trvá obvykle pět až šest dní a může ho vyrobit každý, kdo je v oboru zběhlý. Jakmile zařízení získá schválení, mohlo by se používat pro klinický výzkum u lidí, včetně pacientů v nemocnicích, zdravotních střediscích a na pohotovostech, a také v jiných nouzových situacích u pracovníků první pomoci nebo v armádě.

Zdroj: ScienceTechDaily.com