Nabídněte si. Vědci uvařili moučné červy jako chutné koření

Většina lidí považuje larvy brouků, jako jsou mouční červi, za strašidelnou a lezoucí odpornost. Tento hmyz je však jedlý a mohl by být zdravou alternativou k tradičním zdrojům bílkovin z masa. Dnes vědci hlásí, že uvařili moučné červy s cukrem, čímž vytvořili příchuť „jako maso“. Jednou by se mohli použít v polotovarech jako chutný zdroj extra bílkovin.

Své výsledky vědci prezentovali minulý týden na podzimním zasedání Americké chemické společnosti (ACS). Setkání obsahuje téměř 11 000 prezentací na širokou škálu vědeckých témat. „V poslední době se pojídání hmyzu stalo předmětem zájmu kvůli zvyšujícím se nákladům na živočišné bílkoviny a také souvisejícím ekologickým problémům,“ říká doktor In Hee Cho, hlavní vědec projektu.

Podle Organizace spojených národů se očekává, že světová lidská populace dosáhne do roku 2050 9,7 miliardy lidí a do roku 2100 téměř 11 miliard. Krmení všech zvířat určených na porážku – zejména krav, prasat a ovcí – bude vyžadovat větší množství jídla, vody, a půdních zdrojů. Krávy navíc významně přispívají ke změně klimatu tím, že uvolňují velké množství metanu. Proto jsou potřeba udržitelnější zdroje bílkovin, píše web SciTechDaily.

Hmyz je výživný a zdravý zdroj potravy s vysokým množstvím mastných kyselin, vitamínů, minerálů, vlákniny a vysoce kvalitních bílkovin, které jsou jako maso. Velký problém je ovšem jeho image. Jíst hmyz není v mnoha částech světa běžné a lidi může odpuzovat už jen představa, že by ho žvýkali. Některé společnosti se snaží změnit myšlení lidí tím, že prodávají vařené celé moučné červy jako křupavé, slané občerstvení, ale přijetí spotřebitelů není jednoznačné. Cho je přesvědčen, že k tomu, aby více lidí pravidelně jedlo moučné červy, by mohl být na místě záludnější přístup – schování hmyzu ve formě koření do snadno vařitelných a jiných používaných produktů.

Mouční červi na všechny příchutě

Prvním krokem pro výzkumný tým bylo pochopit chuťový profil tohoto hmyzu. Porovnávali vůně moučných červů během jejich životního cyklu, od vajíčka přes larvu, kuklu až po dospělce. I když byly v jednotlivých sloučeninách určité rozdíly, všechny stupně obsahovaly především těkavé uhlovodíky, které se odpařují a uvolňují pachy. Například syrové larvy měly aroma podobné vlhké půdě, krevetám a sladké kukuřici.

Na základě těchto výsledků vědci očekávali, že z moučných červů bohatých na bílkoviny by mohly vzniknout další reakční příchutě, pokud by byly zahřívány s cukrem. Výsledkem je obvykle sada „masových“ a pikantních chutí.

Podle nejlepšího vědomí výzkumníků je to poprvé, co byli mouční červi použiti k produkci žádoucích reakčních chutí. Doufají, že tyto výsledky přispějí ke komerčnímu rozvoji masových a pikantních dochucovadel a ochucovadel a podpoří průmysl hotových potravin, aby do svých produktů zahrnul jedlý hmyz.

Zdroj: SciTechDaily