Na světě je méně hromů a blesků, ukázal výzkum. Důvod je překvapivý

Podle nového výzkumu poklesla globální blesková aktivita během mimořádných opatřeních v roce 2020 téměř o 8 %. Příčinou poklesu je zřejmě souvislost mezi blesky a znečištěním ovzduší, informovali na webu AbcNews.

Méně znečištění znamená méně mikroskopických částic, které zamlžují oblohu a slouží jako zárodky vodních kapek a ledových krystalků. Méně drobných ledových krystalků v bouřkových mracích znamená méně srážek krystalků, což je jeden ze způsobů, kterým se vytvářejí elektrické náboje vedoucí k bleskům.

Období od března do května 2020 se ukázalo jako cenná příležitost k ověření této myšlenky studiem globálních údajů o blescích a aerosolech.

Při porovnání let 2018 až 2021, tedy jednotlivých ročních období, vědci zjistili, že během mimořádných opatřeních došlo na většině míst k výraznému poklesu blesků a aerosolů, stejně jako k výraznému poklesu bleskové aktivity po celém světě.

Studie zveřejněná v loňském roce ukázala, že vzhledem k tomu, že lidé během lockdownu uvolňují méně aerosolů, koncentrace aerosolů v atmosféře se snižuje. Minulý měsíc vědci na zasedání Americké geofyzikální unie v New Orleans prezentovali výsledky, které ukazují, že tento pokles aerosolů v atmosféře se shodoval s poklesem počtu blesků.

Zdroj: abcnews.go.com