Na Rusko tehdy spadl obří meteorit! Vědci nyní zjistili, že je to úplně něco jiného

Velmi zřídka lze vidět tak velkolepé pády meteoritů, jako byl ten, který spadl 15. února 2013 na ruský Čeljabinsk. Vědci nasbírali prach z meteoritu a prozkoumali jeho složení. Ukázalo se, že objekt obsahuje značný obsah zcela exotických minerálů, které by nikdo nečekal. Co vlastně vědci zjistili?

Meteority zkoumá mnoho týmů vědců z celého světa, ale jen málokomu se podaří získat „čerstvý materiál“ ze země. To se podařilo vědcům z Čeljabinské státní univerzity v Rusku, kteří v zimě roku 2013 odebrali vzorky prachu z meteoritu po jeho pádu, jak píše server Theme Listing. Sběr byl mnohem snazší, ale meteorit dopadl do zasněžené oblasti, takže se prach nestihl vznést do vzduchu a rozptýlit.

Výsledky studie Sergeje Taskeva a Vladimira Kovayla byly zveřejněny v časopise European Physical Journal Plus. Na mikroskopických snímcích zkoumali minerály obsažené v prachu.

Meteorit zkoumaný všemi petrografickými metodami! Ukázalo se, že je to něco úplně jiného

Nejprve byla provedena analýza optickým mikroskopem, kde byly nalezeny mikrokrystaly uhlíku. Další zkoumání pomocí rastrovacího mikroskopu přineslo zajímavé výsledky krystaly uhlíku mají neobvyklý tvar uzavřených, částečně kulovitých schránek nebo šestibokých sloupců.

Ramanova spektroskopie a rentgenová krystalografie nakonec ukázaly, že uhlík v meteoritickém prachu je ve skutečnosti exotická forma grafitu! Pravděpodobně vznikl přidáním postupných vrstev k jádrům růstu uhlíku.

Podle vědců klasifikace a popis minerálů pomůže identifikovat mnoho dalších starověkých meteoritů, které bylo dosud obtížné zařadit do určité skupiny.

Zdroj: timelisting.com, link.springer.com