Na jaké mise chce americké letectvo nasadit robotické psy se systémem LIDAR?

Co může být potřeba k obnově základny letectva po přímém zásahu? V roce 2018 se hurikán Michael prohnal leteckou základnou Tyndall na floridském Panhandle v USA a poškodil letadla i zařízení. Obnova tohoto místa a zároveň zabezpečení proti budoucím katastrofám je trvalým úkolem, který letectvo bere jako cvičení.

Za tímto účelem letectvo experimentuje s tím, jak mohou laserové senzory na bezpilotních letounech a robotických psech mapovat škody ještě předtím, než do hroutící se budovy vkročí člověk, píše web Popular Science.

„Představte si, že byste mohli vidět součásti potenciálně nebezpečné situace v přímém přenosu ve 3D a s jemnými detaily, aniž byste museli oblast vůbec prozkoumat,“ říká Brian Goddin z amerického Střediska pro instalaci a podporu letectva ve videu níže.

Zatímco mluví, video ukazuje interiér garáže. Laserem sestrojený obraz je surrealistický, téměř nadpozemský, s objekty viditelnými nikoli jako celé tvary, ale místo toho jako odražené linie sousedící v prostoru. Zobrazovacím nástrojem je LIDAR, což je zkratka pro detekci a měření světla, a i když jsou výsledky trochu podivné, jsou dostatečně jasné, aby ukázaly poškození střechy v garáži. Viditelná je také stavba v okolí objektu a velké obrněné vozidlo zaparkované na jeho konci.

Nasazení systému LIDAR na drony a pozemní roboty dává armádě možnost zmapovat vnitřek budovy pomocí stroje. Díky těmto lidarovým datům přenášeným do počítačů ve velitelském centru nebo dokonce jen do tabletu operátora sedícího před budovou může člověk vidět, co vidí robot, a podle toho ho řídit.

Zdroj: Popularscience.com