Mrazivý konec světa. Rozpínání vesmíru uvrhne Zemi do tmy

Americký astronom jménem Edwin Hubble a někteří další experti objevili v roce 1920 rozpínání vesmíru. Ukázali, že většina galaxií se od Mléčné dráhy vzdaluje, přičemž čím jsou vzdálenější, tím se proces jako kdyby zrychluje. Zhruba konstantní poměr mezi rychlostí a vzdáleností se stal známým jako Hubbleova konstanta, uvádí web Real News Hub.

Astronom zjistil rychlost vzdalování se galaxií. Jak se zdokonalovala technika, v průběhu let astronomové tento odhad výrazně revidovali. Hubble však položil základy toho, co vědci znají dnes. Navíc jeho pozdější stejnojmenný dalekohled, Hubbleův vesmírný dalekohled, umožnil astronomům nahlédnout do hlubin vesmíru.

Právě tento dalekohled umožnil vědcům postoupit o krok dále a pozorovat, že se vesmír skutečně rozpíná. Jak však vysvětlil profesor David Kaiser z Massachusettského technologického institutu, vesmír se nejen rozpíná a natahuje, ale rovněž se tento proces zrychluje. Většina pozorování naznačuje, že rozpínání vesmíru bude pokračovat navždy. Pokud tomu tak bude, populární teorie tvrdí, že bude vesmír při svém rozpínání chladnout a nakonec se stane příliš studeným k tomu, aby se v něm udržel život.

Planety, jako je Země, by tedy nakonec mohly zůstat osamocené, zavěšené v prázdnotě vesmíru a čelit mrazivému soudnému dni. To také naznačil profesor Larry Gladney z Yaleovy univerzity. „Dokážeme si dobře představit, že vesmír se bude i nadále rozpínat a zvětšovat natolik, že nakonec galaxie zaniknou. Budou od nás tak daleko a budou se pohybovat tak rychle, že nebudeme mít naději na spatření jejich světla,“ řekl.

Zdroj: Real News Hub. com