Mrakodrapy jako úložiště energie. Vědci přišli na to, jak to udělat

S rozvojem obnovitelných zdrojů energie je nutné najít způsob, jak energii účinně skladovat. Výzkumníci chtějí k tomuto účelu využít výškové budovy. K tomu by se používaly výtahy, roboti a prázdné byty, píše server Science Direct.

Skladování gravitační energie je dobře známý koncept. Obvykle se o nich hovoří v souvislosti se speciálními stavbami nebo využitím částí infrastruktury, které se již nepoužívají. Vědci však přišli na způsob, jak k tomuto účelu využít mrakodrapy a opuštěné byty. Celý proces bude probíhat za asistence robotů.

Myšlenka se zdá být jednoduchá. Systém „Lift Energy Storage Technology“ vyvinutý týmem Juliana Davida Hunta, na kterém pracují doktor Jakub Jurasz z Technické univerzity ve Vratislavi a doktor Paweł Dąbek z Vratislavské zemědělské univerzity, předpokládá využití již existujících výtahů a bytů pro skladování energie formou přepravy nákladu do vysokých pater.

Předpokládá se, že výtahy budou přepravovat produkty s vysokou hustotou, jako je mokrý písek, když je výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie vysoká. Při přepravě nákladu na vrchol by se spotřebovala vyrobená elektřina. Snížení zátěže by naopak vedlo k výrobě energie.

Místo lidí roboti

Přeprava nákladu by probíhala v době, kdy výtahy nepoužívají lidé. Co dělat s nákladem, až bude nahoře? Představa vědců předpokládá, že budou uloženy v prázdných prostorách výškových budov. Přepravovali by je tam autonomní roboti.

Problémem tohoto projektu se zdá být nákladová efektivita. Díky využití již existující infrastruktury je tento nápad na úložiště poměrně levný. Mohou se však vyskytnout problémy s pevností budov. Hrozí, že velké zatížení vysokých podlaží poškodí stropy nebo stěny.

Další vývoj této koncepce by ji mohl učinit životaschopnou. Je však třeba vzít v úvahu, že náklady na provoz takového skladovacího zařízení musí zahrnovat například náklady na pronájem prázdných bytů pro skladování kontejnerů nebo případné náklady spojené s přestavbou prostor. Samotný nápad se však zdá být zajímavý a představoval by určitou alternativu ke klasickým systémům skladování energie.

Zdroj: sciencedirect.com