Moskva přiznává střelbu na satelit ve vesmíru. Je to začátek vesmírného zbrojení?

Rusko v úterý přiznalo, že při zkušebním raketovém útoku odpálilo jednu ze svých družic na oběžné dráze, ale obvinění Washingtonu, že ohrozilo posádku Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), označilo za „pokrytecké“, píše server Orange.

Moskva v pondělí odpálila ze Země starou sovětskou raketu při testu, který podle Washingtonu vytvořil oblak trosek potenciálně nebezpečných pro orbitální stanici a řadu dalších družic. Sedm obyvatel ISS – čtyři Američané, dva Rusové a jeden Němec se museli na nějakou dobu uchýlit do svých kosmických lodí připojených ke stanici, aby se v případě potřeby mohli evakuovat. Tento incident upozornil na rizika militarizace vesmíru.

Po celodenním mlčení ruské ministerstvo obrany v úterý konečně přiznalo, že úspěšně vystřelilo na družici Tselina-D, která je na oběžné dráze od roku 1982, aniž by upřesnilo použitou zbraň. Odsoudila také pokrytecká obvinění Washingtonu, že trosky jsou nebezpečné. „Spojené státy dobře vědí, že tyto fragmenty nebudou představovat žádnou hrozbu,“ uvedlo Rusko v prohlášení.

Zkušební střelba byla provedena v přísném souladu s mezinárodním právem a nebyla namířena proti nikomu, dodalo ruské ministerstvo zahraničí. Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena bude pole trosek, které vzniklo při ruském startu, ohrožovat vesmírné aktivity po celá desetiletí. „Znečišťovatelé vesmíru nesou obrovskou odpovědnost, protože vytvářejí odpad, který znečišťuje a ohrožuje naše astronauty a družice,“ uvedla francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.

Závody ve zbrojení

Ničení satelitů nebo vedení ofenzívy ve vesmíru může být strategickým vojenským přínosem, ale rozvoj takových schopností by mohl vést k závodům ve zbrojení s nepředvídatelnými důsledky. Civilní prostor je jednou z posledních oblastí, kde Američané a Rusové, kteří stojí v mnoha mezinárodních otázkách na opačných stranách, relativně mírumilovně spolupracují.

V posledních letech se však v důsledku geopolitické dynamiky na Zemi objevilo napětí, přičemž Moskva a Peking prohlásily, že chtějí prohloubit spolupráci se západními mocnostmi v oblasti vesmíru. Ruská kosmická agentura Roskosmos v úterý uvedla, že uprostřed tohoto napětí stále doufá ve společné úsilí všech kosmických velmocí o zajištění co nejbezpečnějšího soužití ve vesmíru.

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin večer oznámil, že telefonicky hovořil s Billem Nelsonem, šéfem NASA. „Pokračujeme dál, zajišťujeme bezpečnost našich posádek na ISS a děláme společné projekty,“ uvedl na Twitteru.

Zdroj: orange.fr