Molotovův koktejl a jeho ohnivá historie. Tank za miliony může zničit i babička

V současné válce s Ruskem se i obyčejní Ukrajinci zapojují do obrany svých vesnic a měst. Jedna z masově vyráběných zbraní, Molotovův koktejl, je tak jednoduchá, že si ji občané mohou vyrobit v kuchyni z běžných surovin. Výsledkem je smrtící ruční zbraň, která je účinná i proti tankům, uvádí se na Popularmechanjcs.

Přesné datum vzniku podobných zápalných nádob není znám. Předchůdcem Molotovových koktejlů byly již ve starověku hliněné nádoby, obsahující velmi hořlavé látky – obvykle nějaké oleje. Používaly se při obléhání pevností a měst. Zápalné láhve typu Molotovova koktejlu byly pravděpodobně poprvé použity v konfliktu během španělské občanské války v letech 1936 až 1939.

Trvalý název – Molotovův koktejl – dostala improvizovaná zbraň během rusko-finské války v zimě 1939-40. Byla pojmenována po sovětském ministru zahraničí Vjačeslavu Molotovovi, který byl tváři invaze Sovětského svazu do Finska. Molotov vydal v sovětském státním rozhlase prohlášení, že bombardování Finska je ve skutečnosti vzdušnou „humanitární misí s dodávkami potravin pro hladovějící sousedy“. Finové poté sarkasticky nazývali sovětské kazetové bomby „Molotovovy chlebové koše“. Poté, co začali Finové používat ruční lahvové zápalné bomby, přidali do pomyslných „potravinových balíčků“ nápoj – „Molotovův koktejl“.

Že se jedná o láhev s hořlavinou, která je ucpána hadrem, je zbytečné popisovat. Málo se už ale ví, že Molotovovy koktejly jsou často doplněny zahušťovadly určenými ke gelování hořlavé kapaliny. Díky tomu se oheň udrží na místě, zejména pokud je vržen proti svislému povrchu. Mezi zahušťovadla patří saponát, vaječné bílky a mýdlo do myčky nádobí. Jedním ze zahušťovadel běžně používaných na Ukrajině je polystyren, který se při kontaktu s benzínem rozpouští a vytváří viskózní, sirupovitou směs.

Se zápalnými lahvemi Molotov se setkáváme hlavně v městských bojích, kdy se nepřátelské jednotky a obrněná vozidla musí často dostat na dostřel ručních zbraní. Jakmile se cíl dostane na dostřel, knot se zapálí sirkou nebo zapalovačem a „koktejl“ se hodí. Ideální je, když Molotovy hází mnoho lidí najednou, čímž se oblast cíle nasytí a zvýší se šance, že dojde ke skutečnému poškození.

Po vhození se láhev při dopadu rozbije, sklo se roztříští a tekutina se rozptýlí. Ohnivý knot pak kapalinu zapálí a vytvoří samovolný požár. Proti pěším nepřátelským jednotkám je Molotovův koktejl děsivou zbraní, která může způsobit vážné popáleniny. Oheň také vytváří zakázané zóny, kterými vojáci nemohou projít, a kouř snižuje viditelnost na bojišti. Podobně byl Molotovův koktejl používán i na kyjevském Majdanu v roce 2013.

Molotovovy koktejly jsou překvapivě dobré proti obrněným vozidlům. Dokonce i nejsilněji obrněné tanky, které jsou schopné se vyhnout protitankovým střelám, mohou utrpět vážné poškození zápalnou lahví. Všechny tanky mají poklopy pro posádku, průzory pro výhled, výfukové otvory a další otvory. Pokud Molotovův koktejl dopadne na otevřený otvor nebo do jeho blízkosti, může jím protéct hořící kapalina a způsobit paniku, zranění, a dokonce i požár uvnitř vozidla. Při požáru vzniká kouř, který může posádku udusit a omezit její výhled mimo vozidlo. Molotovovy koktejly jsou účinné také při vhozeni do mřížek vzduchem chlazených motorů.

Stejně jako všechny improvizované zbraně jsou i Molotovy mimořádně nebezpečné i pro samotného uživatele. Nemají totiž pojistky proti odjištění ani spolehlivou rozbušku, a jakmile se knot zapálí, je otázkou, jak dlouho bude trvat, než se obsah láhve vznítí. V důsledku toho by měly být zápalné láhve po zapálení ihned odhozeny. Co se týče házení, Molotovy by se neměly házet nad hlavu, kapalina může látkový špunt vytlačit a vrhače polít hořícím benzínem.

Je jasné, že Molotovův koktejl není tak účinný jako ukrajinské protitankové střely Stugna, Američany dodávané střely Javelin nebo britské protitankové rakety NLAW, které dělají v ruské obrněné síle značné potíže. Nebezpečí, které představují improvizované zbraně, však znamená, že obyčejný člověk s prázdnou lahví od vodky, naplněnou benzínem za dolar může vyřadit tank nebo obrněné bojové vozidlo za několik milionů dolarů. Právě díky jednoduchosti se zdá, že Molotov bude používán jako zbraň poslední instance i v dalších letech 21. století a možná i ve stoletích dalších.

Zdroj: popularmechanics.com