Mimozemský nález v meteoritu. Vědci se s ničím podobným dosud nesetkali

Vědci z Mezinárodní mineralogické asociace objevili dva nové minerály, které se na Zemi dosud nevyskytovaly. Byly ukryty v meteoritu nalezeném v Somálsku. Jejich podrobnější zkoumání by mohlo vrhnout nové světlo na vznik meteoritů a asteroidů, jak uvádí server Science Alert.

Dva z objevených minerálů jsou známy jako elaiit a elkinstantonit. Třetí, který je pro vědce také zajímavý, se zatím analyzuje, ale brzy by se mohl zařadit mezi mimozemské materiály. Vědci ho objevili v 15,2 tuny těžkém balvanu nalezeném v písku v údolí bohatém na vápenec v Somálsku, nedaleko města El Ali. Původně nebyla hornina klasifikována jako meteorit. Až teprve později získala tento titul.

Meteorit ukrýval mimozemské minerály

Podle odborníků se jedná o devátý největší vesmírný kámen, který byl kdy na Zemi nalezen. Není známo, kdy meteorit dopadl na naši planetu, ale informace o něm lze nalézt v lidových vyprávěních z doby před pěti až sedmi generacemi. Meteorit, kterému místní říkají Nightfall, se používal mimo jiné k broušení nožů.

V roce 2019 přitáhl kámen pozornost hledačů opálů. Odebrali z něj vzorky a předali je vědcům z Albertské univerzity, kteří se společně s odborníky z Kalifornské univerzity a Kalifornského technologického institutu rozhodli zjistit, co to vlastně je. Ukázalo se, že jde o meteorit, který díky svému složení spadá do kategorie železných meteoritů IAB a byl pojmenován Eli Ali.

Tento typ objektu vznikl v důsledku roztavení úlomku povrchu malé chondritové planetky způsobeného dopadem úlomku jiné planetky. Jejich složení zahrnuje železo, nikl a četné inkluze kohenitu, grafitu a někdy i křemičitanů. Právě při studiu chemického složení meteoritu Eli Ali objevili vědci dva nové minerály, které se skládají ze železa, fosforu a kyslíku.

Naše planeta může skrývat více takových typů hornin, které ještě nebyly nalezeny a prozkoumány. Zejména proto, že se objevily v různých historických obdobích. Před nedávnem jsme informovali o mimozemském původu zbraní faraona Tutanchamona. V jeho hrobce byla nalezena dýka s křišťálovou hlavicí. Jeho pečlivá analýza provedená vědci z Itálie a Egypta ukázala, že byl s největší pravděpodobností vyroben ze suroviny získané z meteoritu zvaného Kharga, který byl objeven nedaleko Alexandrie.

Zdroj: redakce, sciencealert.com